kapat ikonu

Zorunlu Trafik Sigortasında Son Dakika Gelişmesi

Zorunlu trafik sigortasında yapılan son düzenlemelere göre riskli sürücüler için havuz sisteminin getirilmesine karar verilmişti. Bunun ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından imzalanan yasa tasarısı meclisten geçtikten sonra Resmi Gazetede

Zorunlu trafik sigortasında yapılan son düzenlemelere göre riskli sürücüler için havuz sisteminin getirilmesine karar verilmişti. Bunun ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından imzalanan yasa tasarısı meclisten geçtikten sonra Resmi Gazetede yayınlanarak tamamen hayata geçirilmiş oldu.
 
Zorunlu trafik sigortası çalışmaları son hız devam ederken üzerinde yeni düzenlemeler yapıldı. riskli ve kaza yapmış araçların sigorta bedelleri sigorta şirketlerini tatmin etmediği için hasarlı olan araçların sigortalatma aşamalarında bazı sıkıntıların yaşandığı tespit edilmişti. bu sıkıntıların ortadan kaldırılması için hükümet tarafından yeni düzenlemelerin getirilmesine karar verildi.
 
Riskli olan araçların riskli sigortalılar havuzu içerisinde toparlanmasına karar verildi. Oluşturulacak havuz yönetmeliğinde sigorta şirketleri tarafından gerekli masrafların eşit miktarlarda toparlanması uygun görüldü. Hasar ödemeleri toparlanacak bu havuz içerisindeki paralardan yapılacak. Havuz modeli içerisine girebilmesi için araçlarında bazı şartlara uyum sağlamış olmaları gerekiyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamalar sonrasında hasar riski yüksek olan araçların havuzda toplanması ve hasar masraflarının sigorta şirketleri arasında paylaştırılması için bir adım atıldı.
 
Kararın mecliste görüşülüp Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasının ardından imzalanarak Remsi Gazetede yayınlandığı açıklandı. Yeni düzenleme resmen hayata geçirilmiş oldu. Araçların hasar süreçleri sigorta şirketleri tarafından bizzat takip edilecek. Belirlenen kuralları taşıyan araçların hasar ödemeleri ise sigorta şirketleri tarafından ortak bir şekilde ödenecek. Tek bir sigorta şirketinin tüm masrafı üstlenmesi engellenecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol