kapat ikonu

Zorunlu trafik sigortası çıkmaza girdi

Zorunlu trafik sigortasında yapılan yeni düzenlemeler kafa karışıklığı yaratmaya devam ediyor. Sürücüler hangi durumda sigorta şirketinin kendisinden geri ödeme talep etmeyeceğini bilmiyor.

Bir süredir ani fiyat artışlarıyla gündemi meşgul eden zorunlu trafik sigortasının meydana getirdiği tartışmalar son bulmuyor. Yapılan son düzenlemeyle araç sahiplerinin kafası iyiden iyiye karıştı. Sürücüler hangi durumda sigorta şirketine para iadesinde bulunmaması gerektiğini bilmiyor. Bu durumunda sigorta şirketleri tarafından kötüye kullanılabileceği düşünülüyor.
 
2 Şubat tarihinde zorunlu trafik sigortasında yapılan değişiklikle ufak hatalı hareketlerden dolayı yapılan kazalarda ödenen tazminatın sürücülerden sigorta şirketleri tarafından geri talep edilebilmesi kararlaştırıldı. Bu yeni düzenlemeyle birlikte anlık bir dalgınlıkla yapılan ufak kazalarda dahi sürücü suçlu bulunduğu için sigorta şirketi ödeme yapmamış olacak. Burada asıl merak edilen soru ise, sigorta şirketlerinin hangi durumda sürücüye ödeme yapacağı. Yeni düzenlemeyle sigorta şirketlerinin sürücü üzerindeki hükümlülükleri neredeyse yok oluyor.
 
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları'nda 2 Şubat 2016 tarihinde yapılan değişiklik ile artık aracınızı kullanırken dalgınlıkla bir kazaya sebebiyet verirseniz, sigorta şirketi sizin adınıza ödeme yapacak, sonrasında da sizden zararı geri isteyebilecek. Bu durumla ilgili açıklamalarda ve uyarılarda bulunan Avukat İlker Türkgüler, ‘Zorunlu trafik sigortanıza artık güvenmeyin’ dedi.
 
Yapılan düzenleme ile maddenin b bendi, “Tazminatı gerektiren olay, aracın ilgili mevzuat hükümlerine göre gereken ehliyetnameye sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici/sürekli olarak el konulmuş bireyler tarafından sevk edilmesi veya trafik kurallarının ağır kusur ile ihlali neticesinde ortaya çıkmış ise…," şeklinde değiştirildi. peki bu durumda sürücüler ne zaman sigorta bedelini alacak. Sürücülerin asıl bu soruyu sormaları gerektiğine vurgu yapan Türkgüler, eskiden kusurlu tarafın zararı karşıladığını ama yapılan düzenlemeyle bunun artık böyle olmayacağını ifade etti.
 
Sürücü eğer kusurlu ise kusurlu olduğu için karşı tarafın hasarını primini ödediği sigortasının değil kendisinin tamir ettirmesinin daha mantıklı olacağını açıklayan Avukat Türkgüler, ‘nihayetinde yapılan bu değişiklik henüz sigortalıları mağdur etmeye başlamadı ancak mağdur edeceği yasal düzenlemeden anlaşılıyor’ şeklinde konuştu.
 
Yapılan değişiklikteki ağır kusurla ihlalin nasıl anlaşılacağının çok net belli olmadığını ifade eden Türkgüler, bu maddeyi sigorta şirketlerinin kendi açılarından yorumlayabileceğini düşündüklerini ifade etti.
 
Bu noktada asıl dikkat edilmesi sorunun,'Benim zorunlu trafik sigortam hangi koşulda karşı tarafa ödediği tazminatı benden istemeyecek?' sorusu olduğunu dile getiren Türkgüler sigorta şirketlerinize güvenmeyin uyarısında bulundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol