kapat ikonu

Zorunlu BES sisteminin şartları belli oldu

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde son aşamaya gelindi. Sadece yeni işe girecek olan sigortalıları kapsayan sistemde son şartlar belli oldu.

  • Gündem
  • 23 Nisan 2016 13:06
  • Son Güncelleme: 09 Ağustos 2016 17:44
Zorunlu Bes’te yeni dönem kuralları belirlendi. Devletin özellikle gençleri düzenli olarak tasarruf yapmaya özendirmek amacıyla başlattığı zorunlu bireysel emeklilik sisteminin son şartları belli oldu.
 
Yeni düzenlemelere göre bireysel emeklilikte otomotik katılım şartları, 50 kişinin üzerinde çalışanı bulunan şirketler, işe alımda 45 yaşın altında olanlara BES yaptıracakç Primler, çalışanlar üzerinden kesilecek. BES’ten ayrılmak isteyen çalışanlar hemen terk edemeyecek.
 
Son aşamaya gelinen otomotik Bes katılım sisteminde sadece yeni işe girenler kapsama alındı. Dikkat edilecek olan bir diğer nokta ise işletmenin çalışan sayısı. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde yülk çalışanın üstünde olacak işverenin buradan bir pay ödemesi gerekmeyecek.
 
 
Türkiye’deki zorunlu bireysel emeklilik sistemine işverene de pay verilmesi durumunda sistemden hızlı çıkışlar olabileceği konusunda endişeler yaşandığı için işveren bu sisteme dahil edilmedi.
 
Milliyet’in haberine göre sistemin 50 kişinin üzerinde çalışana sahip işletmeleri kapsadığı düşünüldüğünde, senede yaklaşık 650 bin kişilik yeni katılımcı girişi hesaplandığını ifade eden sigorta uzmanları primin sadece işçinin maaşından kesildiği senaryoda sistemden ilk yılında yüzde 80’e varan çıkışların yaşanabileceği şekilde hesaplar yapıyor.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol