kapat ikonu

Zorunlu BES Sisteminden Çıkış Yapılır Mı?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi otomatik yapılan bir çalışma olduğu gibi ilk iki ay yapılacak başvuruların ardından cayma hakkının bulunduğu tespit edilmiştir.

  • Finans
  • 17 Aralık 2018 12:06
Zorunlu bireysel emeklilik sistemi 2017 yılında hayata geçirilmiş ve emekliliği garanti altına alan bir sistemdir. Bunun üzerine sistemden çıkış yapmanın mümkün olup olmadığı da merak edilmektedir. 1 Ocak 2017 tarihinde hükümet tarafından bireysel emeklilik sistemi otomatik hale getirildi. Zorunlu hale gelen sistem 40 yaşın altında bulunan sigortalı olarak çalışan herkesi yakından ilgilendiriyor.
 
Artık işveren tarafından belirli belgeler eşliğinde işçinin sisteme girişi otomatik olarak yapılıyor. BES sistemine giriş yapılmaması halinde gerekli denetimlerde cezai işlemler uygulanmaktadır. Bunun üzerine işletmelerin çalışan sayısına göre emeklilik sistemi zorunlu hale geldiği için kademeli olarak geçişler sağlanmıştır. Ancak vatandaşlar bu durumda BES sisteminden nasıl çıkabileceklerini öğrenmek istiyorlar.
 
Mesaj Yoluyla Sistemden Çıkış Yapabilirsiniz
 
2017 yılında hayatımıza giren zorunlu BES sisteminden çıkış yapmak isteyenlerin sayısının her geçen gün biraz daha arttığı öğrenildi. Bunun üzerine bireysel olarak başvuru yaparak sistemin iptali için işlem gerçekleştirdikleri öğrenildi. Başvurunun fazla olması nedeniyle cayma hakkı tanınmıştır. Bu konuda işlem yapan sigorta şirketlerine başvurarak mesaj yolu ile kısa sürede iptalin gerçekleştirilmesi mümkündür.
 
Ancak sistemden çıkış hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Sistemden cayma hakkı ilk iki ay olarak belirlenmiştir. Bunun üzerine 2 ay içerisinde başvuru yaparak gerekli çıkış işlemleri tamamlanabilir. Emeklilik şirketleri tarafından yapılan işlemler sonrasında sözleşme ücreti, sözleşme iptali ücreti gibi çeşitli kesintiler adı altında ücretler alınabilmektedir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol