kapat ikonu

Zırhlı araçların koruyucusu denizlere iniyor

Zırhlı kara araçları için geliştirilen yerli infilak bastırma ve yangın söndürme sisteminin, yakın zaman içerisinde deniz platformlarının korunmasında da görev alacağı konuşuluyor.

NERO Endüstri Savunma Sanayi AŞ. Genel Müdür Yardımcısı Bora Çelikoğlu, söz konusu sistemlerin üretiminde geldikleri nokta ve hedeflerinden bahsederek, infilak bastırma ve yangın söndürme sisteminin, yangın veya RPG tehdidine karşı askerî araçta bulunan personelin can güvenliğini sağladığını ifade etti.
 
Olası yangın veya infilak durumunun 3 milisaniyede tespit edilip, 100 milisaniyede bastırıldığını belirten Çelikoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet bünyesindeki 2 binden fazla araçta sistemin kullanıldığına dikkati çekerek, Türkiye'de yerleşik tüm araç üreticilerinde bu ürünlerin kullanıldığını, Ukrayna, Tayland, Almanya, Singapur'un aralarında bulunduğu 18 ülkeye de ihracat yapıldığını bildirdi. Çelikoğlu, sistemin en önemli özelliğinin çakmak, sigara, küçük ocak gibi "sahte tehdit" olarak nitelendirilen unsurları göz ardı etmesi olduğunu kaydederek, sistemin gerçek yangın ve RPG tehdidini fark ettiğini öne sürdü.
 
İHRACAT ŞİRKETİN CİROSUNDA YÜZDE 10’LUK PAYI OLUŞTURUYOR
 
Çelikoğlu, ihracatın şirketin cirosunda yüzde 10'luk bir payı bulunduğuna işaret ederek, bu sene oranı yüzde 15'e çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Kanada'da yakın zamanda önemli bir sözleşme imzaladıkları bilgisini paylaşan Çelikoğlu, yurt dışında satış yapabilmek adına gerekli sertifikasyon, test ve diğer çalışmalar için özel bir ekiple çalıştıklarını kaydederek, Türkiye'deki zırhlı kara araçlarında yüzde 95 oranında ürünlerinin kullanıldığını açıkladı. Çelikoğlu, deniz platformları için 2018 yılında başlatılan projelerin bulunduğu söyleyerek, bu sene deniz platformlarında da NERO'nun sistemlerini kullanılmaya başlanacağını aktardı. Hava platformları için TUSAŞ ile ortak çalışmaların devam ettiğini anlatan Çelikoğlu, özellikle Millî Muharip Uçak Projesi'nde yer alarak, bu gururu yaşamak istediklerini vurguladı. Hava platformlarındaki sertifikasyon süreçlerinin biraz daha vakit ve maliyet alacağının altını çizen Çelikoğlu, bu manada TUSAŞ ile ortak çalışmalar, projeler yürütüp o bölümün de açılacağının sinyalini vererek, önceliklerinin deniz, sonra ise hava şeklinde devam edeceğini söyledi.
 
MÜŞTERİ İHTİYAÇLARI KAPSAMINDA BU YÖNDE ADIM ATILDI
 
Şirket olarak lokalizasyona da çok önem verdiklerini ileri süren Çelikoğlu, müşteri ihtiyaçları kapsamında bu yönde adımlar attıklarını belirterek, bu amaçla Ankara'daki tesislerini kurduklarını dile getirdi. Çelikoğlu, bu tesisin benzerinin şu anda TSK bünyesinde kurulduğuna dikkati çeken Çelikoğlu, bu lokalizasyon dışında da ABD'nin Orlando kentinde ve Bulgaristan'da ofislerinin bulunduğunu hatırlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol