kapat ikonu

Zeybekçi: "TCMB'den cesur kararlar bekliyorum"

Geçen hafta sonu gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından ekonomik yönetimin hizmetlerine devam etmesiyle rahat bir nefes alan piyasalardaki toparlanma sürüyor.

Darbe girişiminin ardından TCMB’nin faiz konusunda cesur adımlar atmasını beklediğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ancak yaşanan son durumlardan ötürü tereddütlü davranılırsa da anlayışla karşılayabileceğini söyledi.
 
Zeybekçi, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinde cesur adımlar atmaya devam etmesini beklediğini ancak hafta sonu gerçekleşen darbe girişimi sonrası bankanın cesur adımlar atmak konusunda tereddüt ederse de anlayışla karşılayacağını söyledi.
 
Faiz indirimlerini desteklemek adına bazı düzenlemelere destek vereceklerini de dile getiren bakan Zeybekçi, Merkez Bankası’nın PPK toplantısına ilişkin sonuçları bugün saat 14.00’da açıklayacağını da bildirdi.
 
Piyasalarda ve turizm başta başta olmak üzere birçok sektörde etkilenmenin kaçınılmaz olduğunu ancak bu etkilerin bir hafta gibi kısa sürede tersine çevrileceğini ifade eden Zeybekçi,
milletin ve siyasetin demokrasiye bu kadar güçlü bir şekilde sahip çıkarak önünde demokrasiyle ilgili tüm tereddütleri ortadan kaldırdığından dolayı ekonominin bundan sonraki süreçte olduğundan daha da iyi ilerleyeceğini belirtti.
 
Bugün itibariyle piyasalardaki toparlanmanın başladığını ifade eden Zeybekçi, bugünün dünden daha iyi olacağına dair inançlarına vurgu yaptı.
 
Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol