kapat ikonu

Zam istekleri belli oldu

Son dönemlerde memurların zamlı maaş oranlarını belirlemek adına yeni bir pazarlık döneminin başlatıldığı açıklandı.

Son dönemlerde memurların zamlı maaş oranlarını belirlemek adına yeni bir pazarlık döneminin başlatıldığı açıklandı.
 
Memurların 2018 yılından itibaren alacakları zamların belirlenmesi için şimdiden gerekli görüşmelerin ve pazarlıkların başlatıldığı öğrenildi. Bu pazarlıklar sonrasında toplu sözleşme için gerekli imzaların atılması bekleniyor. 4. dönem toplu sözleşmelerden önce atılan imzalar konuşulurken bu süreçte Memur Sen harekete geçti. Memurların yaşam standartları ve almaları gereken maaşlar düşünülerek ilk altı aylık dönemde yüzde 10 son altı aylık dönemde ise yüzde 8 oranında zammın yapılması gerektiğine karar verildi.
 
Zam oranlarının kamuoyu ile paylaşılmasının ardından memurların bu durumdan dolayı son derece memnun oldukları ifade edildi. Aynı zamanda 2019 yılı içinde bazı zam tahminleri ve istekleri paylaşılmaya başlandı. Bu süreç içerisinde ilk altı aylık dönemde yine yüzde 10 ikinci altı aylık dönemde ise yüzde 6 oranında zammın istendiği belirlendi. Farklı alternatiflerinde sunulduğu ve Ağustos ayında konunun derinlemesine görüşülmesi için masaya yatırılacağı belirtildi.
 
Son dönemlerde maaşlara yapılan zamlar ve emeklilerin almış olduğu miktarların artmış olması memurları da harekete geçirdi. Ağustos ayında hükümet yetkilileri ile memur sen yetkililer arasında yapılacak sıkı pazarlığın oldukça çetin geçmesi bekleniyor. Sonrasında ise kesin olarak verilecek zam oranları belirlenecek ve toplu sözleşmeler yapılacak. Yeni yıldan itibaren geçerli olmak üzere zam oranlarının belirlenmesine karar verildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol