kapat ikonu

Yusufeli Barajı ve HES çalışmaları sürüyor

Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES’in yapımı tüm hızıyla sürüyor.

  • Sektörel
  • 29 Ekim 2018 16:32
  • Son Güncelleme: 29 Ekim 2018 16:46
Artvin'de, yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 275 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES'te yüzde 60,6 fiziki gerçekleşmenin sağlandığı bildirildi.
 
1 MİLYAR 888 MİLYON KİLOVATSAAT ENERJİ ÜRETECEK
 
Şehrin 70 kilometre güneybatısında Çoruh Nehri'nin ana kolu üzerindeki kilit barajlardan biri olarak yapılan Yusufeli Barajı tamamlandığında 558 megavat kurulu gücüyle yıllık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üreteceği kaydedildi.
 
Yusufeli Barajı ve HES çalışmaları sürüyor-1
 
2,2 MİLYAR METREKÜP SU DEPOLANACAK
 
DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 26 Şubat 2013'te temeli atılan barajda 2,2 milyar metreküp suyun depolanacağı belirtildi. Öz kaynaklarla Türk mühendisler tarafından inşa edilen barajın gövde hacmi 2 milyon 350 bin metreküp olarak tasarlandı.
 
7 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK
 
Tamamlandıktan sonra ürettiği enerji ile 650 bin kişilik bir şehrin ihtiyacını karşılayabilecek Yusufeli Barajı hem ülke ekonomisine yılda 600 milyon lira katkı sağlayacak hem de kendini 7 yılda amorti edecek.
 
Yusufeli Barajı ve HES çalışmaları sürüyor-2
 
100 KATLI GÖKDELEN YÜKSEKLİĞİNDE
 
Artvin Valisi Ömer Doğanay, tamamen yerli sermaye ve Türk mühendislerin eseri olan projenin Çoruh Nehri üzerinde yapılan en önemli barajlardan olduğuna işaret ederek, 275 metre yüksekliği ile Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’nın, 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine olduğunu ifade etti. Baraj gövdesinde yaklaşık 4 milyon metreküp beton kullanılacağı bilgisini paylaşan Doğanay, 4 milyon metreküp betonla her biri 120 metrekare 5 katlı 10 bin konut yapılabileceğini dile getirdi.
 
2021’DE BİTİYOR
 
Gerek üreteceği enerji gerekse istihdam açısından barajın bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağına dikkati çeken Doğanay, Yusufeli Barajı ve HES projesinde sözleşmeye göre işin bitiş tarihinin 4 Nisan 2021 olduğunu açıkladı.
 
Yusufeli Barajı ve HES çalışmaları sürüyor-3
 
ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
 
Doğanay, proje kapsamında geçici bağlantı yolları, baraj ulaşım yolları ile derivasyon yapılarının da tamamlanarak Çoruh Nehri'nin Nisan 2014'te derivasyonunun yapıldığını hatırlatarak, 4 yıl süren baraj gövdesi kazı ve destekleme çalışmalarının ardından 21 Haziran 2018'de temel kotuna ulaşıldığını aktardı. Doğanay, temel enjeksiyon çalışmaları tamamlanan baraj ve HES inşaatında enerji kırıcı havuzu kazı ve destekleme çalışmalarının ise sürdüğünü aktardı.
 
TÜM TÜNEL VE GALERİLER TAMAMLANDI
 
11 Temmuz 2018'de başlayan baraj gövdesindeki beton döküm çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini anlatan Doğanay, enerji yapıları, kablo, ulaşım ve havalandırma amaçlı tüm tünel ve galerilerin tamamlandığını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol