kapat ikonu

Yurt dışından ürün alanları üzecek haber! Bugün uygulamaya konuldu

E-ticaret siteleri aracılığı ile yurt dışından alınan ve 22 avroyu geçmeyen ürünlere vergi getirilmesi uygulaması bugün itibarıyla hayata geçiyor.

İnternetten yapılan alışveriş kapsamında kargoya verilen ve bedeli 22 avroyu geçmeyen ürünlere tanınan muafiyetin kaldırılmasına dair düzenleme bugün itibarıyla uygulamaya konuldu.

Artık o ürünlerden de vergi alınacak

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, yurt dışı e-ticaret sitelerinden yapılan ve değeri 22 avroyu aşmayan alışverişlerde vergi muafiyetinin kaldırıldı. Yine aynı karar kapsamında, kıymeti bin 500 avroyu geçmemek şartıyla posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyalar ile yolcu beraberinde getirilen ve belirlenen limiti aşan eşyaların değeri üzerinden vergi alınması hükmü yer aldı.

Ne kadar vergi uygulanacak?

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren düzenlemeye göre, tahsil edilecek vergi oranı, eşya Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelirse yüzde 18, diğer ülkelerden ulaşırsa tek ve maktu olarak yüzde 20 olacak. Söz konusu eşyaların 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli 4 sayılı listedeki eşyalardan olması durumunda ilave yüzde 20 vergi uygulanacak.

Eşya getirme hakkı üç yıla çıkarıldı

Daha önce 2 yıl olan yolcu beraberinde televizyon, müzik çalar ve cep telefonu getirme hakkı için öngörülen süre 3 yıl olacak.

Türkiye'deki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığıyla gelen ve bedeli gönderi başına 150 avroyu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap ve benzeri basılı yayınlardan vergi alınmamasına yönelik uygulama ise devam edecek.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol