kapat ikonu

Yunanistan'a giden Türk turist sayısında gerileme

Yunanistan’a Türkiye'den giden turist sayısında gerilemenin başladığı açıklandı.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) raporunda, Yunanistan’a Türkiye'den giden turist sayısında gerilemenin başladığı vurgulandı.
 
Birlikten yapılan yazılı açıklamada, Türk turistlerin gözde ülkesi Yunanistan’a Türkiye’den giden turist sayısında gerileme yaşandığı aktarıldı. Yunanistan’dan Türkiye’ye olan talepte eski günlere dönüldüğüne de işaret edildi.
 
2019’DA TÜRKİYE’YE YUNANİSTAN’DAN GELECEK TURİST SAYISINDA REKOR BEKLENİYOR
 
Yunanistan’ın Selanik kentinde gerçekleştirilen Philoxenia Uluslararası Turizm Fuarı’nın ardından TÜROB tarafından bir rapor hazırlandı. Yunanistan turizm pazarının önümüzdeki yıl rekor turist sayısını yeniden yakalayabileceği belirtilirken, Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen Yunan turist sayısında 2014’te 830 bin ile rekor kırdığı hatırlatıldı. 2019 senesinden Türkiye'ye Yunanistan’dan gelecek turist sayısında çift haneli artış yaşanmasının beklendiği de kaydedildi.
 
2017’DE YENİDEN YÜKSELİŞ BAŞLADI
 
Türkiye’ye Yunanistan’dan gelen Yunan turist sayısının 2014’te 830 bin kişi olurken, 2015’te Yunan ziyaretçi sayısının 755 bine, 2016’da 593 bine gerilediği kayıtlarda yer almıştı. Bu turistlerde 2017’de yeniden yükseliş başlayarak, bir önceki yıla göre toparlanıp 623 bine ulaşmıştı.
 
ZİYARETTE GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 4,1’LİK ARTIŞ
 
2018’in ilk 8 aylık döneminde de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1’lik artışla 453 bin Yunan turist Türkiye’yi ziyaret etti. Yunan turistlerin en fazla Makedonya, Bulgaristan, Türkiye, Almanya ve İtalya’yı ziyaret etti.
 
TÜRK TURİST SAYISINDA BU SENE GERİLEME
 
TÜROB raporunda, Yunanistan’a Türkiye’den yönelik talep de ele alınırken, raporda henüz deniz yolu ve hava yoluyla ülkeye giden Türk turist istatistiklerinin belli olmadığı, fakat Yunanistan Resmî İstatistik Kurumu verilerinden derlemelere göre, bu senenin 9 aylık döneminde Yunanistan’a kara yoluyla giden Türk turist sayısında yüzde 4,1 gerileme görüldüğü aktarıldı.
 
GERİLEME ORANI YÜZDE 22,5
 
Eylül 2018 itibarıyla bu gerileme oranının aylık bazda yüzde 22,5’e ulaştığına dikkati çekilirken, raporda bu sene Türkiye’ye Yunanistan’dan gelen turist sayısında da aynı oranda yani yüzde 4,1’lik yükseliş olması da gözlerden kaçmadı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) elde edilen verilere göre, Yunanistan’a giden Türk vatandaşı sayısı 2013’te 598 bin kişi olarak duyurulmuştu. 2014’te 742 bine, 2015’te 898 bine yükseldi. 2016’da da 795 bin kişi olarak gerçekleşirken, 2017’de bu sayı 921 bin kişiye ulaştı.
 
Raporda, Philoxenia Turizm Fuarı’nda, komşu ülke konumu ve devam eden kültürel bağlar nedeniyle Türkiye’nin fuarın aranılan ülkesi konumunda olduğunun altı çizilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2019 yılı uluslararası turizm fuarları listesinden Philoxenia Turizm Fuarı’nı kaldırmasının, sektör tarafından komşu ülke ile olan turizm bağlarının olumsuz yönde etkileyeceği yönünde değerlendirme yapıldı. Bakanlıkça direkt katılım sağlanmaması hâlinde sektör örgütleri ve özel sektör kuruluşları tarafından Türkiye adına katılım sağlanabileceği anımsatıldı.
 
 
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol