kapat ikonu

Yüksek gelirlilere yönelik ek vergi uygulaması ertelendi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomide bazı düzenlemeler kapsamında hazırladığı yasa teklifinde yer alan ultra lüks konut satışları ve yüksek geliri olanlara yönelik vergi

  • Sektörel
  • 03 Temmuz 2019 11:57
  • Son Güncelleme: 12 Temmuz 2019 01:37

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomide bazı düzenlemeler yapmak üzere harekete geçti. Reuters'ın haberine göre; bu kapsamda hazırlanan yasa teklifinin vergiyle alakalı kısmında yer alan ultra lüks konut satışları ve yüksek geliri olanlara yönelik vergi düzenlemesinin içinde bulunulan döneme yetişmesi mümkün olmayacağından dolayı ekim ayına ertelenmesi uygun görüldü.

Lüks konuta ekstra vergi

Bütçe açığının yılın ilk 5 ayında yüzde 225 artış göstermesinin ardından daha fazla bozulmanın önüne geçmeyi amaçlayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir Vergisi başta olmak üzere bazı vergilerde artış yoluna gitmeye hazırlanıyor. Pakette, vergi geliri yıllık 1 milyon liranın üzerinde olanların vergisinin yüzde 50'ye yakın bir orana çıkarılması ve ultra lüks konuta yüksek vergi getirilmesi düzenlemesi de yer alıyordu.

Düzenleme bu döneme yetişmedi

Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, ultra lüks konut satışları ve yüksek geliri olanlara yönelik vergi düzenlemesinin bu döneme yetişmesinin mümkün olmayacağını söyledi. Bir yetkili, “TBMM'nin 1 Temmuz olarak öngörülen tatile girme dönemi 15 Temmuz gibi planlanıyor ve gündemde üç teklif var. Bu teklifler arasında mevcut haliyle vergi düzenlemeleri paketi yok. Bu kapsamda madde sayısının azaltılması kararlaştırıldı. Bu nedenle ultra lüks konut satışları ve gelir vergisi dilimine dair düzenleme pakette yer almayacak” dedi.

Değerlendirme aşamasında

Bir başka kaynak ise “Değerlendirme yapılıyor. TBMM'nin çalışma takvimine bağlı olarak bazı maddeler tekliften çıkarılıyor” diye konuştu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol