kapat ikonu

Youtuberler Artık Daha Fazla Kazanabilir!

Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler tarafından telif haklarında birtakım güncellemelerin yapılmasının ardından Youtuberlerin daha fazla kazanmaları sağlanabilir.

Avrupa birliği Konseyi tarafından yeni bir toplantı düzenlendi. Bu toplantı sonrasında telif hakları kurallarının yeniden güncellenmesi için bazı düzenlemeler yapılmasına karar verildi. Özellikle bu sistem içerisinde Google gibi platformların arama sonuçlarında haber yayınlayabilmek için içerik üreticilerinden belirli bir miktar lisans parası adı altında ücret alınması gerekecek.
 
Son dönemlerde giderek artan Youtuberlerin sayısı da bu süreç içerisinde ciddi bir oran yakalamış durumda Youtube üzerinden olmak üzere özellikle fikri mülkiyet anlayışı ile üretilen içeriklerin kaldırılması ve içerik sağlayan kişilere daha fazla para ödenmesi amaçlanıyor.
 
Uygulama İki Yıl İçerisinde Hayata Geçirilecek
 
Google, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarının çeşitli tedbirler sonucunda kullanıcıların telif hakları yasaları ile korunan ürünlerinin yüklemeleri engellenmiş olacak. Esprili anlamda değiştirilen fotoğraf, resim ve hareketli resimlerin internet üzerinden yayılmasına ise izin verilecek. Düzenleme alınan kararın ardından AB'nin resmi gazetesinde yayınlanacak. Yayınlandıktan hemen sonra çalışmalara başlanacak ve iki yıl içerisinde tamamen düzenin oturtulması ve sistemin hayata geçirilmesi sağlanacak. Bu düzenlemenin hayata geçirilmesi ile birlikte Youtuberlerin kazançları resmi olarak artacak.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol