kapat ikonu

Yoksullara iş müjdesi verildi

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda sosyal yardım alan yoksulların büyük kısmının çalışacak durumda olması yeni bir müjdenin verilmesine neden oldu.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda sosyal yardım alan yoksulların büyük kısmının çalışacak durumda olması yeni bir müjdenin verilmesine neden oldu.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sosyal yardım anlayışı çerçevesinde son bir yıllık dönemde pek çok kişiye sosyal yardımın yapıldığını açıkladı. Sosyal yardım alan kişi sayısının yükselmesi yeni bir araştırmanın yapılmasını da gerekli hale getirdi. Sosyal yardımların genellikle 18 ile 55 yaş aralığındaki vatandaşlara yapılıyor olması dikkatlerden kaçmadı. Söz konusu yardımların gerçekleşmesi için süreç devam ederken vatandaşlar tarafından da harekete geçildi. 157 bin yoksul vatandaşın tespit edildiği ve istihdam edilmeleri için harekete geçildiği öğrenildi.
 
İstihdam seferberliğine de katkı sağlayacak yeni çalışmanın yeni yılın ilk gününden itibaren başlatılmasına karar verildi. Hedef kitlenin vatandaşlar olması sosyal devlet anlayışı ile de uyum sağlıyor. Tüm bunların ardından sigorta prim destekleri de hız kesmeden verilecek. Yapılacak çalışmanın ardından işverenlerin zor durum kalmamaları ve mağdur edilmemeleri için devlet tarafından destekler esirgenmeyecek. Bu süreçte işverene de destek vermek için 1 yıllık sigorta primlerinin tamamen devlet tarafından karşılanmasına karar verildi. Yoksul vatandaşların aylık maaş ortalamasına denk gelen primler hesaplanacak. Sosyal yardım alarak çalışmamaya teşvik edilen bazı vatandaşların çalışacak durumda olduğu için böyle bir düzenlemenin getirildiği öğrenildi. Bunun yanı sıra yeni yardım alacak kişilere de fırsat tanınması planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol