kapat ikonu

Yılmaz: Turizmde kötü günler geride kaldı

2018’in sonuna kadar 4 milyonun üzerinde turist ağırlayacaklarına inanan Yılmaz, kötü günlerin geride kaldığını söyledi.

  • Sektörel
  • 24 Ekim 2018 14:14
  • Son Güncelleme: 24 Ekim 2018 14:22
2018’in sonunda yerli ve yabancılarla birlikte 4 milyonun üzerinde turist ağırlayacaklarına inanan Aydın İl Kültür Turizm Müdürü Yılmaz, kötü günlerin artık geride kaldığını söyledi. Ege Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası ve Didim, bu yılın ilk 9 ayında 3 milyon 600 binin üzerinde turisti ağırladı. Aydın’da bu yıl yabancı turist sayısında önemli artış yaşandı. Kenti geçen yıl 800 bin yabancı, 1 milyon 200 bin de yerli turist ziyaret etti.
 
YABANCI TURİST SAYILARINDA ÖNEMLİ ARTIŞ
 
Aydın İl Kültür Turizm Müdürü Murat Yılmaz tarafından yapılan açıklamaya göre, Aydın'da bu yıl özellikle yabancı turist sayısında önemli artış yaşandı, turizm firmaları da güzel bir sezon geçirdi.
 
2016’DAKİ OLUMSUZ DÖNEM GERİDE KALDI
 
Yılmaz, şehri geçen yıl 800 bin yabancı, 1 milyon 200 bin de yerli turistin ziyaret ettiğini vurgulayarak, son 2 yılın en iyi sezonunu yaşadıklarını bildirdi. İlk 9 ayda 1 milyon 100 binin üzerinde yabancı 2,5 milyonun üzerinde de yerli misafirin ağırlandığı bilgisini paylaşan Yılmaz, geçen yıla göre yabancı turist sayısında yüzde 25’lik artış yaşandığını anlatarak, Kurban Bayramı'nın 9 gün olmasının yerli turist hareketliliğini de olumlu etkilediğini savundu. Yılmaz, ciddi anlamda güzel bir yaz sezonu geçirdiklerini kaydederek, 2016 yılında yaşanan olumsuz dönemlerin geride kaldığını ifade etti. O dönem kuruvaziyerde de ciddi bir düşüş olduğunu hatırlatan Yılmaz, artık orada da ciddi yükselişler görüldüğünü ve 2019 ile 2020’de her şeyin çok daha güzel olacağını düşündüklerini dile getirdi.
 
‘’ARTIK KÖTÜ GÜNLER GERİDE KALDI’’
 
Elde edilen bu verilerin turizmciyi ve esnafı sevindirdiğini aktaran Yılmaz, yıl sonunda yerli ve yabancı olmak üzere 4 milyon turistin ağırlanacağına inandığını ifade etti ve ekledi: Artık kötü günler geride kaldı…
 
DİDİM VE KUŞADASI’NDA YOĞUNLUK OLUŞTU
 
Yılmaz, ziyaretçilerin özellikle Didim ve Kuşadası ilçesinde yoğunluk oluşturduğuna dikkati çekerek, daha çok İngiliz ve Alman turistlerin geldiğini, bu yıl özellikle Rusya, İran, Çin ve Hindistan'dan da misafir ağırladıklarını vurguladı.
 
‘’2019 HARİKA GEÇECEK’’
 
Dolu dolu bir sezon geçirdiklerini belirten Didim Turizm Derneği Başkanı Tayyar Cengiz de 2 yıl öncesine göre çok daha iyi bir sezon yaşadıklarını, 2018 sezonunu otellerin yüzde 90'ın üzerinde dolulukla geçtiğini anlatarak, bu rakamlara bakıldığında 2019 yılının harika geçeceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol