kapat ikonu

Yıllık İzin Kullanmayanlar Parasını İsteyebilirler Mi?

Pek çok kişi bayram ile birlikte izin kullanmayı amaçlıyor. Ancak bu süreçte izin yapamayanların izin parasını alıp alamayacakları merak konusu oldu.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte çalışma hayatında en fazla konuşulan konu yıllık izin konusu olmaya başladı. Yıllık izin kullanımının arttığı ve özellikle bayram döneminin yaklaşması ile birlikte pek çok kişi izin almak için büyük bir telaş içerisine girdiler. Özellikle yapılan son düzenlemeler izin kullanımı konusunda çalışanların haklarını daha doğru bir şekilde kullanmalarını amaçlıyor.
 
Son düzenlemelerin gerçekleştirilmesinin ardından ilk izin süresinin 10 gün olarak kullanılmasının ardından sonraki izinler bir gün olmak üzere istenildiği şekilde kullanılabiliyor. Özellikle bayram tatillerinde bir günlük tatillere özel sektörde çok ihtiyaç duyuluyor. İşveren ve işçiler arasında yaşanan sorunların bu süreçte sona ermesi bekleniyor.
 
Kullanılmayan İzin Parası Ne Olacak?
 
Çalışanın izin kullanma isteği halinde işverenin bu durumu kullandırmama gibi bir durumu bulunmuyor. Kullanılmayan izinlerin bedeli ise iş akdi çerçevesinde çalışma sonlandıktan sonra paraya çevrilebiliyor. Ancak günümüzde izinlerin çalışma hayatı içerisinde süreç devam ederken paraya çevrilmesi mümkün görünmüyor. Ayrıca bu süreçte izinlerin paraya çevrilmesi durumuna gelindiği zaman işçinin tazminat alıp almadığına da ya istifa hakkını kullanıp kullanmadığına bakılmıyor.
 
Kullanılan izinlerin yanacağı konusunda bazı şüpheler bulunuyor. Ancak bu durumun mümkün olmadığı ifade ediliyor. Ama genel olarak iş sözleşmesi içerisinde kullanılmayan tüm izinlerin bir yıl içerisinde sorunsuz bir şekilde kullanılması önerilenler arasında yer alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol