kapat ikonu

Yıllık İzin Kullanmayanlar Dikkat!

Yapılan araştırmalarda işçilerin büyük bir kısmının yıllık izin kullanmadıkları öğrenildi. Bu durumda izin parasının alıp alınmayacağı tartışılıyor.

Yapılan araştırmalarda işçilerin büyük bir kısmının yıllık izin kullanmadıkları öğrenildi. Bu durumda izin parasının alıp alınmayacağı tartışılıyor.

Çalışanların en temel haklarından birisi olan yıllık izin özellikle pek çok işçi tarafından çok ciddiye alınmıyor. Bir araştırma sonrasında ortaya çıkan sonuçlara bakılarak işçilerin büyük bir kısmının yıllık izin kullanmadıkları tespit edildi. İşverenlerin ise bu durumu kullanmalarını engellemek amacıyla bazı önlemler alındı.

Yıllık izinlerden feraget etmenin yasaklanması için bazı kanun tasarıları da gündeme geldi. Aynı zamanda yıllık izin kullanmayanların işverenden bu izinlerin parasını alabilmelerinin mümkün olacağı dile getirildi. Ancak kullanılmayan izinlerin parasını almak isteyen işçilerin bunun için işten ayrılmayı beklemeleri gerekiyor.

Yıllık izinlerin ücretlerinin alınması için ise 5 yıllık bir zaman aşımı süresinin olduğu açıklandı. Zaman aşımına uğrayan izin ücretlerinin geri alınması mümkün olmadığı için uzmanlar bu konuda birtakım uyarılarda bulunuyorlar. İzin ücretlerini almak isteyen işçilerin gerekli başvuruları yapmak için son şanslarının olabileceği ve zaman sınırlandırılmasına dikkat etmeleri gerektiği özellikle dile getirildi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol