kapat ikonu

Yıldız Teknopark girişimcileri 684 bin dolarlık ihracat yaptı

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Güner, kuluçka firmalar tarafından 2018'de yapılan ihracatın 684 bin dolar seviyesinde olduğunu ve bu rakamın önümüzdeki yıllarda çok daha iyi noktalara çıkacağını söyledi.

  • Gündem
  • 24 Aralık 2018 14:31
  • Son Güncelleme: 24 Aralık 2018 14:48
Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, Türk girişimcilik ekosisteminin ihracata destek verdiğini ifade ederek, kuluçka firmalar tarafından 2018'de yapılan ihracatın 684 bin dolar seviyesine ulaştığını dile getirerek, bu rakamın önümüzdeki yıllarda çok daha iyi noktalara çıkacağına işaret etti.
 
TÜRK GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ HENÜZ POTANSİYELİNİ YANSITMAKTAN UZAK
 
Yıldız Teknopark'ın 2018 faaliyetlerini gazetecilere anlatan Güner, Türk girişimcilik ekosisteminin henüz potansiyelini ihracat rakamlarına yansıtmaktan uzak olduğunu belirterek, girişimciliğin artık Türkiye’de ciddiye alınmasının gelecek adına önemli olduğunu vurguladı.
 
2018 BAŞARININ YOĞUNLAŞTIĞI BİR YIL OLDU
 
Güner, Yıldız Teknopark olarak 2018 yılını başarının ve yeniliklerin yoğun yaşandığı bir yıl olarak tamamladıklarını dile getirerek, gelişmekte olan teknoparklar sıralamasında aldıkları birincilik ve gelişen yapıları ile 2018’in kendileri için başarının yoğunlaştığı bir yıl olduğunu savundu.
 
YATIRIM ALAN FİRMALARLA DOLU BİR SENE GEÇİRİLDİ
 
2018’de inovasyon ve girişimcilik kavramlarının Türkiye’de daha sık tekrarlanır hâle geldiğini anımsatan Güner, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin tanınırlığının ülke genelinde artışından dolayı daha yoğun bir bilgilendirme ve tanıtım sürecinin geride kaldığını bildirerek, yabancı yatırımcılar tarafından Yıldız Kuluçka’daki tematik bazlı firmalara ziyaretlerin olduğunu ve yatırım alan firmalarla dolu bir sene geçirdiklerini kaydetti.
 
İHRACAT 684 BİN DOLARA ULAŞTI
 
Güner, Yıldız Teknopark'ta aktif kuluçka firma sayısının 123, ön kuluçka hizmeti alan aktif girişimci sayısının da 53’e dayandığına dikkati çekerek, Yıldız Teknopark'ta kuluçka firmaları tarafından 2018'de yapılan ihracatın 684 bin dolar seviyesine ulaştığını aktardı.
 
GİRİŞİMCİLİK CİDDİYE ALINMAYA BAŞLANDI
 
Bu rakamın önümüzdeki yıllarda çok daha iyi noktalara çıkacağını yineleyen Güner, Türk girişimcilik ekosisteminin henüz potansiyelini ihracat rakamlarına yansıtmaktan uzak olduğunu ileri sürerek, bunun yanında girişimciliğin artık Türkiye’de ciddiye alınmasının gelecek adına önemli olduğunu söyledi.
 
TOPLAM PROJE DESTEĞİ 2 MİLYON TÜRK LİRASINI AŞTI
 
Güner, toplam akademisyen kuluçka firma sayılarının 41 olduğunu belirterek, alınan toplam proje desteğinin 2 milyon 321 bin 793,48 Türk lirası olduğunu ve bunların da KOSGEB ve TÜBİTAK projeleri olduğunu dile getirdi.
 
Güner, sözlerini noktalarken, Türk girişimcilik ve inovasyon ekosistemi için 2018’i farkındalığın arttığı bir yıl olarak nitelediklerini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol