kapat ikonu

Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz Yararlanabilirsiniz!

Genel Sağlık Sigortası prim borçları bulunan kişilerin sağlık hizmetlerinden yıl sonuna kadar ücretsiz yararlanmaları amaçlanıyor.

Genel Sağlık Sigortası borcu olan kişilerin borçlarını ödeyememiş olmaları halinde vatandaşlara devlet tarafından yeni bir kolaylık sunuldu. Sağlık hizmetlerinin yarıda kalmaması ve kişilerin mağduriyet yaşamalarını engellemek için sağlık hizmetlerinden 2019 yılının sonuna kadar kişilerin ücret ödemeden yararlanmalarına karar verildi. Böylece sağlık hizmetleri ile ilgili herhangi bir kesintiye uğraması engellenmiş olacak.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan yeni karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Böylece resmen hayata geçirilmiş oldu. Genel Sağlık Sigortası primlerinin kesintisiz hizmet almak için zamanında tam olarak ödenmesi gerekiyor. Ancak maddi imkansızlıklar ve yaşanan çeşitli sorunlar çerçevesinde bazen sigorta primlerinin ödenme aşamasında çeşitli sorunlar yaşanabiliyor.
 
Sağlık Hizmetleri Aksamayacak
 
Primlerini ödemediği için borçlu durumuna düşen Türk vatandaşlarının mağduriyet yaşamaları engellenecek. Sağlık Bakanlığına bağlı olan üniversite hastanelerinde yıl sonuna kadar prim borçları olmasına rağmen ücretsiz bir şekilde hizmet almaları amaçlanıyor. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacak bu kişilerin sağlık açısından herhangi bir eksiklerinin varsa tamamlanması bekleniyor.
 
Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunan ve vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişileri de kapsadığı ortaya çıkıyor. Sağlık hakkından yararlanma süresi borçlular için 31 Aralık 2019 olarak belirlendi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol