kapat ikonu

Yıl sonu itibarıyla 46 milyon turist ağırlanacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, yurt dışından gelen vatandaşların da sayılması durumunda yıl sonu itibarıyla 46 milyonun üzerinde bir turistin Türkiye’de ağırlanacağını söyledi.

  • Gündem
  • 15 Aralık 2018 10:12
  • Son Güncelleme: 15 Aralık 2018 10:24
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2019 yılından itibaren kazı çalışmalarını 12 aya çıkaracak bir proje hazırladıklarını ifade ederek, ilk etapta proje dâhilinde kazı sürelerinin uzatılması ve daha fazla arkeolog istihdam edilmesi kaydıyla 20 kazıyı destekleme kararı alındığını bildirdi.
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda bakanlığının 2019 yılı bütçesine ilişkin konuşma yapan Bakan Ersoy, Ankara'da yaşanan tren kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara da acil şifalar diledi.
 
YENİ SİSTEM İLE HIZLI VE HİZMET ODAKLI YÖNETİM ANLAYIŞINA GEÇİLDİ
 
Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile hızlı ve hizmet odaklı yönetim anlayışına geçildiğini hatırlatarak, karar alma süreçlerinin hızlanması ve hizmetlerin zaman kaybı yaşamadan faaliyete geçebilmesini ilke edinen bu sistemin bir yansıması olarak Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi kurumların, Bakanlığın çatısı altında bir araya getirildiğini kaydetti.
 
YENİ YAPILANMA BAKANLIĞIN SORUMLULUKLARINI ARTIRDI
 
Bakan Ersoy, bu yeni yapılanmanın Bakanlığın görev ve sorumluluklarını artırdığını fakat hedeflere ulaşma konusunda kendilerine güç verdiğini öne sürerek, bu yeni yönetim anlayışıyla kültür, sanat ve turizm değerlerinin korunması, tanıtılması ve özellikle bu alanlarda millî bilincin ve farkındalığın yaratılması yönündeki çalışmaların, yeni dönemde daha da hız ve anlam kazanacağını savundu. Türkiye’nin sahip olduğu tarihî birikim ve bu topraklarda yeşermiş büyük medeniyetlerin bıraktığı derin izlerin mirasçısı olunacağını vurgulayan Ersoy, kültürel faaliyetlerle daha fazla meşgul olunacağını anlattı.
 
TURİST ORANINDA GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 23 ARTIŞ
 
Kültür, sanat ve turizmin, ekonomik gelişmenin lokomotif güçlerinden biri olduğu kadar yurt dışında sürdürülen tanıtım çalışmalarının en önemli yumuşak gücü ve hep birlikte yüceltilecek imaj ve marka değeri olacağını dile getiren Ersoy, 2018 yılının ilk 3 çeyreğinde yaklaşık 32 milyon dünya vatandaşının Türkiye'de misafir edildiğine dikkati çekerek, ziyaretçi sayısında ocak-ekim döneminde geçen seneye kıyasla yaklaşık yüzde 23 oranında artış yaşandığına işaret etti.
 
YIL SONU İTİBARIYLA 46 MİLYONUN ÜZERİNDE TURİST AĞIRLANACAK
 
Ersoy, yurt dışından gelen vatandaşların da yasılması hâlinde yıl sonundan itibaren 46 milyonun üzerinde bir turistin Türkiye’de ağırlanacağını belirterek, bu aşamadan sonra nicelikten ziyade niteliği artırmanın öncelikli hedefleri olduğunu ve turizm gelirlerini arttırmanın hedeflendiğini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol