kapat ikonu

Yıl sonu hedeflerimizin tamamını tutturduk

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yıl sonu itibarıyla hedeflerin neredeyse tamamının tutturulduğunu vurgulayarak, hatta daha iyi bir performans ortaya koyulduğunu öne sürdü.

  • Gündem
  • 03 Ocak 2019 17:39
  • Son Güncelleme: 03 Ocak 2019 17:51
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TRT Haber'de gündeme ilişkin konuşmasında, Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile güçlü bir ekonomiye ve finansal mimariye kavuştuğunu, yeni bir sürecin başladığına işaret ederek, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında alınan önlemlerden bahsetti.
 
HEDEFLERİN TAMAMI TUTTURULDU
 
Öncelikle yıl sonu hedeflerinin yakalanmasını hedeflediklerini anlatan Bakan Albayrak, belirlenen hedeflerin, bunu uygulamak için güçlü bir para politikası, bunun yönetilmesi için reel ekonomiyle toplumsal ihtiyaçların da göz önünde bulundurularak, dengelenme sürecinin ortaya konulması ve ondan sonra 3 yıllık yeni ekonomi program denilen, 2019, 2020 ve 2021 döneminin sonunda da tek haneli enflasyon rakamlarının hedeflendiğini açıkladı. Albayrak, yıl sonu itibarıyla hedeflerin tamamının tutturulduğunu ilan ederek, hatta bu süreçte daha iyi bir performans ortaya koyulduğunu ileri sürdü.
 
ENFLASYON BEKLENEN HEDEFİN DE ALTINDA
 
Bakan Albayrak, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'nın da katkısıyla kurlarda, maliyetlerde, piyasalardaki dengelenme sürecine bağlı olarak görülen etkinin kasım ayı sonrası aralık ayında da devam ettiğine işaret ederek, tüketici fiyatlarında -0,4, üretici fiyatlarında -2,22 olarak gerçekleşen enflasyon rakamlarıyla yüzde 20,80 olarak konulan enflasyon hedefinin altında, 20,30 gibi bir rakamın yakalandığını ve bunun da pozitif bir süreç olduğunu savundu.
 
KAPANAN 2018 YILI İLE KARŞI KARŞIYA KALINDI
 
YEP çerçevesinde güçlü hedeflere sağlam bir şekilde kavuşarak kapanan bir 2018 yılı ile karşı karşıya kalındığını anımsatan Albayrak, 2019'da da aynı istikamette güçlü şekilde 2020 ve 2021'e temel oluşturacak nitelikte aynı ciddi duruş ve kararlılıkla devam edileceğini dile getirerek, enflasyon konusunun çok hassas olduğunu, güçlü takip edilen bir alan olduğunu bildirdi.
 
ENFLASYONUN ŞAKASI YOK
 
Albayrak, bunun şakasının olmayacağını, para politikası, mali disiplin, bütçe disiplininden şaşmadan ciddi şekilde takip edilen bir alan olarak devam edeceğini duyurarak, toplumsal seferberlik olarak başlatılan Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'nın devam ettirilmesi yönünde paydaşlardan çok yoğun talep geldiğini ifade etti.
 
REEL SEKTÖR İÇİN YENİ PAKET
 
Albayrak, 2019'un reel sektör bakımından likiditenin rahat olacağı bir dönem olacağını savunarak, bankacılık sektöründe kredi kanalları noktasında yakın bir çalışma içinde olduklarını bildirdi. Albayrak, önümüzdeki günlerde özellikle esnaflara, imalat sanayisinde küçük orta ölçekteki işletmelere özel, vadesiyle ve maliyetiyle çok daha rekabetçi olan bir paketin açıklanacağını müjdeledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol