kapat ikonu

YGS'de çipli kimlik kartı zorunluluğu bulunuyor mu?

Ölçme ve Yerleştirme Merkezi, (ÖSYM) 12 Mart 2017 tarihinde YGS’ye girecek olan adaylara uyarı yaptı. ÖSYM tarafından yapılan uyarı doğrultusunda, sınav salonuna girişte çipli kimlik kartı şartının olup olmadığı açıklandı. İşte ayrıntılar…

  • Gündem
  • 31 Ocak 2017 15:38
  • Son Güncelleme: 31 Ocak 2017 15:52

İlk etapta sadece pilot illerde verilmeye başlanan yeni çipli kimlik kartları 2017 yılından itibaren tüm Türkiye’de dağıtılmaya başladı. Çipli kimlikler kısa süre zarfında milyonlarca kişiye ulaştı. Peki 12 Mart 2017 tarihinde yapılacak olan YGS sınavında adayların yanında çipli kimlik kartı bulundurma zorunluluğu var mı?

Bu konuya ilişkin ilk açıklama ÖSYM yetkililerinden geldi. Bu doğrultuda Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına adayların çipli kimlik kartları ile girme mecburiyeti bulunmuyor. Adaylar 12 Mart tarihindeki sınava mevcut kimlik kartları ile giriş yapabilecek

Konuya ilişkin duyuru ÖSYM’nin resmi web adresinde bulunuyor. Adaylar geçerlilik süresi dolmamış pasaportlar, mevcut nüfus cüzdanları ve yeni çipli kimlik kartları ile sınava girebilecek. Ayrıca yeni kimlik kartlarını henüz teslim almayan adaylar 15 gün süreli “Geçici Kimlik Belgesi” ile sınavdaki yerini alabilecek.

Bunlara ek olarak yapılan duyuruda, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından halihazırda kullanılan kimlik kartının süresinin dolması veya tahrifat nedeniyle kullanılamayacak olmasından dolayı 15 gün süreyle geçerli olacak geçici kimlik belgesi düzenlenecek.

Yetkililer, sınav günü kimlik kartları ile ilgili sorun yaşamak istemeyen kişilerin şimdiden nüfus cüzdanlarını kontrol ederek gerekli tedbirleri almasını talep etmektedir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol