kapat ikonu

Yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezlerinin sayısı artacak

Bakan Varank, Türkiye’nin ilk yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezinin Ankara'da açıldığını kaydederek, 2020’ye kadar bu tip merkezlerin sayısını 10'a çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

  • Teknoloji
  • 16 Aralık 2018 02:09
  • Son Güncelleme: 16 Aralık 2018 02:12
Samsun'da Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) Karadeniz Bölge Toplantısı'na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bugüne kadar Ankara, Gaziantep, İstanbul, Bursa, Manisa ve Burdur'da sanayicilerle bir araya geldiklerini hatırlattı.
 
Varank, bugünkü toplantıyı değerli kılan bir diğer özelliğin ise Samsun'dan tüm Karadeniz'e ulaşacak olmalarının oluşturduğunu ifade ederek, 18 kente üretim gerçekleştiren 56 OSB'nin temsilcileriyle görüşeceklerini bildirdi.
 
KARADENİZ BÖLGESİ’NDE 18 AR-GE MERKEZİ AZ
 
Varank, Ar-Ge'nin önemine değinerek, Karadeniz Bölgesi'nde faaliyetlerine devam eden 18 Ar-Ge merkezini desteklediklerini, ancak bu sayının çok küçük olduğunu anlatarak, tüm Karadeniz Bölgesi'nde 18 Ar-Ge merkezinin az olduğunu söyledi. Bu sayının buradaki firmaların Ar-Ge'ye yeterince önem vermediklerinin göstergesi olduğunu savunan Varank, bölgede mutlak suretle Ar-Ge'ye yatırım yapılması gerektiğini aktararak, Ar-Ge'den gelecek katma değerin ürünlere yansıtılması gerektiğini dile getirdi.
 
164 FİRMADAN 356 MİLYONLUK SATIŞ
 
Varank, Karadeniz Bölgesi'nde 9 teknopark bulunduğunu anımsatarak, Kastamonu ve Karabük'teki teknoparkların yeni kurulduğunu, henüz hazırlık aşamasında olduklarını vurguladı. Faaliyetteki Bolu, Düzce, Çorum, Tokat, Samsun, Trabzon ve Zonguldak’taki teknoparklarda 164 firma bulunduğunu kaydeden Varank, bu firmaların bugüne kadar 356 milyon liralık satış gerçekleştirdiğini, 30 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını açıkladı.
 
VARANK’TAN ‘TEKNOPARKLARA DÂHİL OLUN’ ÇAĞRISI
 
Bununla birlikte bölgedeki teknoparklardaki doluluk seviyesinin de yüzde 58 olduğunu hatırlatan Varank, bu rakamın Türkiye'nin diğer bölgeleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük olduğuna değinerek, teknoparklara dâhil olunması yönünde çağrıda bulundu. Varank, firmaların Ar-Ge alanındaki yetkinliklerini mutlaka artırması gerektiğine işaret ederek, yatırım ve üretim stratejilerinde yüksek katma değerli üretimin öncelik olması gerektiğini ifade etti.
 
ANKARA’DAKİ MERKEZ TEK OLMAYACAK
 
Varank, Ankara’da açılan merkezin bu ille sınırlı kalmaması gerektiğini ifade ederek, OSB'ler bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmaların Ankara'daki eğitimlere katılmaya teşvik edilmesini istedi. Üretim süresinin yalınlaşması ile birlikte maliyetlerin de o denli düştüğünü öne süren Varank, bu sayede rekabette güç kazanıldığını belirterek, Ankara'daki merkezin tek olmayacağını savundu.
 
BU TİP MERKEZLERİN SAYISI 10’A ÇIKARILACAK
 
2020 yılına kadar Türkiye genelinde bu tip merkezlerin sayısını 10'a çıkarılmasının hedeflendiğini buradan söyleyen Varank, çalışanların dijital teknolojiler alanında farkındalığının artmasının da oldukça önemli olduğunu anlattı. Varank, Bakanlığın ve İŞKUR desteği ile hazırlanan eğitimlerin bulunduğuna işaret ederek, çalışanların bu eğitimlere de katılmaları yönünde teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol