kapat ikonu

Yerli üretimle 80 milyon dolar Türkiye’de kaldı

4 yıldır devam eden Ar-Ge çalışmalarının ardından, tramvay teker bandajı projesi hazırlayan Türk mühendisler, yıllık 80 milyon doların ülkede kalmasını sağladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. AŞ (SAMULAŞ), kentte kullanılan tramvayların parçalarını tek tek yerlileştirerek hem istihdam yaratıyor hem de dövizin ülkede kalmasını sağlıyor.
 
İtalyan ve Çin tramvaylarının 21 parçasını yerlileştiren SAMULAŞ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesindeki bilim adamlarıyla tramvayların ithal edilen teker bandajlarının üretilmesi için çalışmalar yürüttü.
 
TRAMVAYLARIN YEDEK PARÇASI PAHALI DİYE YERLİ VE MİLLÎ OLANI ÜRETİLDİ
 
Türkiye'de tramvay taşımacılığında çoğunlukla ithal araçların kullanıldığını anımsatan SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, tramvayların yedek parçasının pahalı olması sebebiyle yerli ve millî üretime yöneldiklerini söyledi.
 
21 PARÇA YERLİLEŞTİRİLDİ
 
Gürkan, ithal tramvaylarda yedek parçaları yerlileştirme ve millîleştirme projelerini hayata geçirdiklerini, bu araçlara ait 21 parçanın yerlileştirildiğini belirtti. Tramvay teker bandajının hem kendilerine hem de Türkiye'nin diğer illerinde kullanan belediyelere büyük bir külfet olduğunu vurgulayan Gürkan, bunun önüne geçilebilmesi adına 2014 yılında yerli ve millî üretim yapılması için çalışma başlattıklarını bildirdi.
 
PARÇAYI TÜRKİYE’DE ÜRETEBİLECEK FİRMA ARANDI
 
OMÜ Mühendislik Fakültesinin bilim adamlarıyla tekerleklerin yerlisinin üretimi için proje hazırladıklarını anlatan Gürkan, projeyi tamamladıktan sonra Türkiye'de bu parçayı üretebilecek firmayı aramaya başladıklarını aktardı.
 
ÜRETİLEN ÜRÜN TESTLERİ BAŞARIYLA GEÇTİ
 
Gürkan, Ankara'da OSTİM'de her türlü büyüklükte halka dökme teknolojisine sahip işletmelerin bulunduğunu ve çalışmalara başlandığını ifade ederek, ardından üretilen teker bandajı üzerinde mikro yapı, kimyasal analiz, kesme, kopma ve mukavemet testlerinin yapıldığını ve ürünün bu testleri başarı ile geçtiğini kaydetti.
 
İTHAL MUADİLİNE GÖRE DAHA FAZLA PERFORMANS SAĞLAYACAK
 
Gürkan, bundan sonra bir tramvay setinde üretilen teker bandajının tamamının testine başlayacaklarını duyurarak, ürünün ithal muadiline göre fazlası ile performans sağlayacağını ileri sürdü. Bunun kendilerini çok mutlu ettiğini savunan Gürkan, ‘’Bu şekilde daha çok yerli ve millî üretime yöneliyoruz.’’ dedi.
 
YERLİ ÜRETİMLE 80 MİLYON DOLAR ÜLKEDE KALACAK
 
Gürkan, Türkiye'deki tüm tramvay işletmesi yapan belediyelerin teker bandajını yurt dışından getirdiğine işaret ederek, bakanlığın verilerine göre, her yıl yaklaşık 80 milyon dolar civarında tramvay teker bandajı ithalatı gerçekleştiğini dile getirdi. Gürkan, bu ürünün yerlisini ve millîsinin üretimini yaparak, 80 milyon doların ülkede kalmasını sağlayacaklarını öne sürdü.
 
Tramvay teker bandajı üreten firma yetkilileri de Türkiye'deki tüm tramvayların teker bandaj üretimini yapabilecek teknolojiye ve deneyime sahip olduklarını açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol