kapat ikonu

‘Yerli Üretim’ tebliği Resmî Gazete’de yayımlandı

Bu sabah Resmî Gazete’de ‘’Yerli Üretim’’ logosunun kullanım tebliği yayımlandı.

Yerli ürün kullanımını artırmak için ürünlerde kullanıma başlanan ‘’Yerli Üretim’’ logosunun etiketlerde nasıl yer almasına açıklık getiren tebliğin Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandığı öğrenildi.

ETİKETLER KOLAYCA GÖRÜLEBİLECEK

Etiketler, fiyat listesi, kolaylıkla görülebilir ve okunabilir olması ifade ediliyor. Ayrıca malın üretim yeri, en ayırıcı özelliği, tüm vergiler dâhil satış bedeli, birim fiyatı ile bu fiyatların uygulanmaya başladığı tarihin de etiketlerde yer alacağı vurgulandı.

LOGOYU KULLANMAK ZORUNLU

Resmî Gazete’de yayımlanan ve Ticaret Bakanlığı tarafından duyurulan ‘’Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ’’de Türkiye’de üretilen ürünlerde bakanlık tarafından tespit ve ilan edilen tarzın kullanılması zorunlu hâle geliyor.

Ayrıca Türkiye’de üretilen ürünler, el ve v sanatları mallarıyla 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun ilgili maddesinde sayılan ürünlerin yerli üretim kapsamına alınacağı belirtildi.

YERLİ ÜRETİM SAYILACAK ÜRÜNLER

Açıklanan kararda bitkisel ürünler, Türkiye’de çıkarılan madencilik ürünleri, tutulan ve avlanan balıkçılık ve avcılık ürünleri ve doğan ve yetiştirilen canlı hayvanlarda da "Yerli Üretim" logosuna yer verilecek.

‘’Yerli Üretim’’ logosu, etiketler ve fiyat listelerinde, kolaylıkla görülebilir ve okunabilir olacak. Logo için de belirlenen orijinal renklerinde ve şeklinde yer verilecek. Logonun büyütülüp küçültülmesi konusunda da belirlenen oranlara uyulması gerekiyor.

ETİKETLERDE OLACAK DETAYLAR

Malın ayırıcı özelliği, üretim yeri, tüm vergiler dâhil satış fiyatı ve birim fiyatı ile bu fiyatların uygulanmaya başladığı tarihin etiketlerde yer alacağı öğrenildi.

HÜKÜMLERİN UYGULANMAMASI DURUMUNDA…

Tebliğde yerli üretim logosuna dair hükümlerinin uygulanmaması durumunda bakanlığın, belediyelerin ve odaların ilgili işleri yürütmekle görevlendirileceği bildirildi. Tebliğe aykırılığın tespiti durumunda ise durum valiliğe intikal edilecek ve gerekli hükümler uygulanacak.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol