kapat ikonu

Yerli 'transformer'da ihracat hedefi

Karada ve suda hareket edebilme kabiliyetine sahip yüzücü köprü sistemi Samur’un, Türk savunma sanayisinin ilk özgün tasarım ve geliştirme projesi olarak TSK'ye hizmet ettiği aktarıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının nehir ve akarsuları güvenle aşmasına yarayan ve ‘’transformer’’ benzetmesi yapılan Samur’un, Türk savunma sanayisinin ilk özgün tasarım ve geliştirme projesi olarak başarıyla görev yaptığı öğrenildi. Projeyi gerçekleştiren ve bu alanda sayılı firma arasına giren FNSS, gelecek dönemde bu tarz ürünleri ihracatta da göndermeyi hedefliyor.
 
FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, Samur'un heyecan verici ve önemli sorumluluk içeren bir proje olduğunu ifade ederek, bu ihtiyacın başlangıçta hazır alımla yurt dışından karşılanmasının planlandığını kaydetti.
 
Yerli 'transformer'da ihracat hedefi-1
 
YURT DIŞINA GÖRE YÜZDE 30 TASARRUF SAĞLANDI
 
Dünyada bunu bir tek Almanların ürettiğini hatırlatan Kurt, bir Alman firmasının hem tasarımını hem de üretimini üstlendiği bilgisini paylaşarak, bu sistemin içeride yapılıp yapılamayacağının incelendiğini aktardı. Kurt, Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) kendileriyle de istişare hâlinde olduğunu ve kendilerine bu ürünü yapma konusunda SSB’den bir talebin geldiğini anlatarak, 2 günlük çalışmanın ardından bu projeye talip olduklarını ilettiklerini dile getirdi. İki aylık süreçte detaylı fizibilite çalışmasının hazırlandığını ve o raporun SSB'yi ikna ettiğini vurgulayan Kurt, ondan sonra yurt dışı alımının durdurulduğunu ve ihaleye çıkıldığını dile getirerek, FNSS’in beklendiği üzere bu ihaleyi kazandığını ve yurt dışından hazır alıma oranla yaklaşık yüzde 30 tasarruf sağlandığını söyledi.
 
Yerli 'transformer'da ihracat hedefi-2
 
ALMANLAR 6 YILDA BİTECEĞİNE İNANMADI
 
Kurt, ihaleyi aldıktan sonra benzer platformları yapan Alman firmasının yöneticisiyle aralarında geçen diyaloğu şu ifadelerle anlattı:
 
"Avrupa'da bir iş seyahatine çıkmak üzere hazırlık yapıyordum. Daha sonra bir telefon aldım. Arayan da Almanya’da aynı işi yapan firma genel müdürüymüş ve benimle görüşmek istiyormuş. Ne olduğunu anlamadım ancak, bir fırsat yakalayıp Münih Havalimanı’nda kendisiyle bir araya geldik. Selamlaşır selamlaşmaz ilk sözü ise ‘Siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz?’ olmuştu. Çok enteresan bir soruydu gerçekten. Aramızda değişik bir muhabbet geçti. Projenin kaç yılda biteceğini sordu, 6 yılda tasarımı ve 52 aracın üretiminin yapılacağının öngörüldüğünü söyledim kendisine. 6 yılda tasarımı ve 52 aracın üretimini yapamayacağımızı hatta bu süre zarfında bir tane bile araç yapamayacağımızı söyledi.’’
Kendilerinin 40 yıldır bu işi yaptığını, tecrübelerine dayanarak bu sürede bunu başaramayacağımızı söyledi. Bana bu ürünleri kendilerinden almamı teklif etti, ben ise kahve için teşekkür ettiğimi söyleyerek masadan ayrıldım. Almanlar tabii ki desteğe yanaşmadı, tamamen hazır alınması yönünde bir opsiyon sundu, biz de reddettik’’
 
Yerli 'transformer'da ihracat hedefi-3
 
Bu projeden yüz akıyla çıktıklarını ifade eden Kurt, Samur'un ortaya koyduğu performansla bu araç sınıfında dünyadaki sayılı firma arasına girdiğini anlatarak, hem bu platformda Türkiye’nin başarısını uluslararası alana taşınmasının hedeflendiğini hem de ürünün ihracata gönderilmesinin beklendiğini dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol