kapat ikonu

Yerli tohum yüzleri güldürdü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017’de başlatılan "Millî Tarım Yerli Tohum Deneme Ekimleri Projesi" vesilesiyle bugüne dek ekilen 175 dönüm alanda, üretim yaklaşık yüzde 50 civarında yükseldi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Muhtarlıklar Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü'nde Ziraat Mühendisi Abdurrahman Eşref Özbey, Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Millî Tarım Yerli Tohum Projesi'nden bahsederek, bu proje kapsamında çiftçilerle görüştüklerini ve yerli tohum bilinirliğine baktıklarını, köylerde yerli tohuma ilginin yeterli oranda olmadığının tespit edildiğini belirtti.
 
Çiftçiler kabul etti, yerli tohum ekimi başladı
 
Araştırmaların ardından yerli tohumla ilgili bir çalışma başlattıklarını ifade eden Özbey, Türkiye’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı araştırma enstitülerinin bulunduğunu anımsatarak, bu enstitülerle görüşerek tohumları istediklerini ve onların da bunu kabul ettiğini bildirdi. Özbey, konuyla alakalı önder çiftçilerle de görüşüp projeyi anlattıklarını dile getirerek, proje kapsamında da yerli tohum deneme ekimlerine çiftçilerin kabul etmesinin ardından başladıklarını aktardı. 2017’de başlatılan Millî Tarım Yerli Tohum Projesi kapsamında başta Silivri, Çatalca ve Beykoz olmak üzere, 26 bölgede 175 dekar (dönüm) arazide yerli tohum denemeleri yaptıklarına işaret eden Özbey, bu denemelerde 9 farklı türde 52 çeşit ekim yapıldığı bilgisini paylaşarak, şu ana kadar yapılan deneme sonuçlarının başarılı geçtiğini öne sürdü.
 
Yerli tohumla üretim ve verimde yüzde 50 artış
 
Özbey, çevre şartlarının tarımda çok önemli olduğuna savunarak, yerli tohumlardan alınan sonuçların çok olumlu olduğunu, çiftçiye tohumları deneme ekimlerinden dolayı ücretsiz olarak dağıttıklarını açıkladı. Önder çiftçilerle istişarelerde bulunduktan sonra onların arazilerinde deneme ekimleri yapıldığını anlatan Özbey, uygun çeşidi tespit edene dek deneme ekimlerinin devam ettiğine dikkati çekerek, geçen yıl gerçekleştirilen ekimlerde 400 kilogram verim alındığını, yerli tohum ekiminden ise bunun 600 kilogramı da geçtiğini söyledi. Özbey, bunun da yerli tohumla üretim ve verimde yüzde 50 artış gösterdiğini kaydederek, mısırda da Beykoz, Silivri ve Çatalca'da yapılan denemelerde, yüzde 20-30 oranında mısır hasadında verim artışı sağlandığını vurguladı.
 
Yerli tohum çiftçinin yüzünü güldürdü
 
Özbey, söz konusu projenin 2. senesinde olumlu sonuçlar elde ettiklerini aktararak, yerli tohum denemelerinin nohut, sebze tohumu, yulafta da olacağını ilan etti. Asıl hedeflerinin yerli tohumda çiftçinin maksimum verim alabilmesi olduğunu dile getiren Özbey, bunun için çiftçinin ekebileceği bütün çeşit ürünlerde, varsa yerli tohuma teşvik etmeyi hedeflediklerini ifade ederek, yerli tohumun çiftçinin yüzünü güldürdüğünü ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol