kapat ikonu

Yerli patates "Nahita", uluslararası üreticilere tanıtıldı!

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli patates Nahita, yabancı tohumculuk firması yetkililerine tanıtıldı.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği yerli patates, “Nahita”, Adana’da yabancı tohumculuk firması yetkililerine tanıtıldı. Adana’da bir patates tarlasında düzenlenen etkinlikte, özel firmanın dağıtımını yaptığı patates cinsleri görücüye çıktı. Yapılan etkinlikte, kullanım hakkı alınan ve Türkiye'nin ilk yerli patates cinslerinden olan "Nahita" için de özel bir stant kuruldu.

İsmini Niğde’nin antik döneminden alan Nahita, patates üretiminde önemli bir yere sahip olan Hindistan, Polonya, Pakistan, İran ve Irak gibi toplam 15 ülkeden oluşan tohumculuk firması uzmanlarına tanıtıldı.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, 2005’ten bu yana ıslah çalışmaları yürüttüklerini, bu süreçte 10 yerli patates cinsi ürettiklerini ev Türk tarımına kazandırdıklarını, bunlardan 6’sının kullanım haklarını özel sektöre devrettiklerini söyledi.

“Nahita, patates üretiminde söz sahibi firmalara tanıtıldı"

Nahita’nın bu patates cinslerinin ilki olduğunu ifade eden Pırlak, "Nahita erkenci bir patates çeşidi. Yüksek verimli ve özellikle adaptasyon yeteneği yüksek bir patates çeşidimiz. Nahita'nın şu an itibariyle Adana'da ilk hasadı yapılıyor. Aynı zamanda ilk kez uluslararası platformda farklı ülkelerden gelen patates üretiminde söz sahibi firmalara da tanıtıldı" dedi.

"Misafirlerimiz bu cinsi beğendi”

Nahita’nın tüm kullanım haklarını alan firmanın üst yönetici Suad Sadak da erkenci pazarlara hitap edebilmek için bu patatesi ürün çeşitleri arasına aldıklarını vurguladı.

Bu ürünü başka ülkelere de pazarlamak istediklerini ifade eden Sadak, "Misafirlerimiz bu cinsi beğendi. Onlar ülkelerine götürüp deneyecekler, verimi istedikleri gibi çıkarsa tohumunu biz sağlayacağız. Dünyada tohumda çok büyük yabancı şirketler var ve bunların çok güzel, kuvvetli ürünleri var. Biz Nahita'nın da kalite özelliklerini ön plana çıkaracağız. Nahita sayesinde umuyorum ki o ürünlere karşı biz de rekabetçi duruma geleceğiz. Ben ondan eminim. Tüm gayemiz onun için" diye konuştu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol