kapat ikonu

Yerli oyuncuların maaşı TL ile verilecek

Türkiye’deki yerli futbolcuların maaşları TL’ye çevrilecek. Anlaşamama durumunda, dolar 3,77, avro ise 4,55 olarak hesaplanacak.

  • Finans
  • 08 Ekim 2018 15:49
  • Son Güncelleme: 08 Ekim 2018 16:54
Türkiye top koşturan yerli futbolcuların maaşlarının TL’ye çevrileceği kaydedildi. Futbolcu ile kulüp arasında anlaşmazlık durumunda ise belirlenen kanun kapsamında dolar kuru 3,77, avro ise 4,55 olarak hesaplanacak
 
DOLAR 3,77, AVRO 4,55
 
Döviz üzerinden Türk sporcuların sözleşmeleri, Türk lirasına çevrilecek. Sözleşmelerde iki tarafın anlaşması önem arz ediyorken taraftar arasında mutabakatın sağlanamaması durumunda 2 Ocak 2018'den önce akdedilen sözleşmelerdeki döviz bedelinin TL’ye çevrilmesinde, 2 Ocak'taki Merkez Bankası efektif satış kurunun esas alınacağı kaydedildi. O dönemde ise dolar kurunun 3,77, avro kurunun ise 4,55 TL olduğu belirtildi.
 
BEDELLER TÜFE’YE GÖRE BELİRLENECEK
 
Tarafların anlaşması hâlinde farklı bedeller üzerinden de TL’ye geçiş yapılabileceği ifade edilen anlaşma gereği, yeni belirlenen bedeller, her yıl Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) artışına göre güncellenecek.
 
KULÜPLER 5,2 LİRA KURUNU BAZ ALACAK
 
Edinilen bilgilere göre, kulüplerin yerli oyuncuların maaşlarını Türk lirasına çevirirken kuru 5,2 lira olarak alacağı öğrenildi
 
YABANCILARLA İSTİSNA
 
Türkiye'deki spor kulüplerinde forma giyen yabancı sporcuların sözleşmeleri ise döviz cinsinden yapılabileceği istisnası kararı alındı. Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Karar ile ilgili Türkiye'de yerleşik kişilerle döviz cinsinden yapılan sözleşmelerin TL’ye çevrilmesi konusunda karara varılmıştı.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı da bu kararnamenin ardından istisnai durumları bildirdi. Türkiye'de yerleşik kişilerin dövize endeksli gayrimenkul, menkul, iş, hizmet sözleşmeleri yapmasının önüne geçen ve mevcuttaki sözleşmelerin TL’ye çevrilmesine ilişkin esaslar belli oldu. Türk parasının kıymetini korumaya yönelik mevzuatta gidilen düzenlemede yabancı futbolcuların sözleşmesi döviz cinsinden yapılabilecek.
 
Resmî Gazete'de yayımlanan tebliğin ilgili maddesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan Türkiye'de yerleşik kişilerin taraf olduğu iş sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması konusunda kararın olduğu ifadelerde yer aldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol