kapat ikonu

Yerli Otomobilin Detayları Belli Olmaya Başladı

Yerli otomobilin çalışmaları hakkında sürecin yavaş ilerlediği ifade edilmişti. Bunun ardından detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli üretim otomobiller konusunda sürecin yavaş ilerlediğini ifade etmişti. Bunun ardından Türkiye'nin otomobili ismi ile anılan projenin detayları belli olmaya başladı ve ardından konu hakkında yeni çalışmalar başlatıldı. Projenin lideri olan Gürcan Karakaş kısa süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini ve fikrinin kısa sürede değişeceğine inandığını ifade etti.
 
Üretim planına bakılarak 2022 yılının ikinci yarısında yerli otomobilin satışa sunulması bekleniyor. Ancak üretim planının detaylarına bakıldığı zaman 7 bin otomobilin üretileceği öğrenildi. 2023 yılında yapılacak üretim miktarının ise 22 bin adet olması planlananlar arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı daha önce yaptığı açıklamalarda 'Her türlü desteği veriyoruz. Ancak süreç konusunda bizi oyalamasınlar. Eğer durum böyleyse başka yatırımcılar ve başka arayışlar içine gireceğiz. Anladığım kadarıyla süreçte ciddi bir gevşeme var. Ancak seçim sonrasında bu duruma yöneleceğiz' ifadelerini kullanmıştı.
 
Çalışmalar Devam Ediyor
 
8 yıldan fazla süredir gündemde olan yerli otomobil sürecinde gelişmelerin öğrenilmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu süreçte projenin detayları hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Ciddi bir ekibin kurulduğu ve bu ekibin çalışmalara hız kesmeden devam ettiği yönünde açıklamalar yapıldı.
 
Proje hakkında yeni düzenlemeler devam ederken önemli bilgiler elde edilmeye başlandı. Yerli tedarikçilerle birlikte gerekli gizli sözleşmelerin gönderildiği ve toplantılara başlandığı ifade ediliyor. Proje detayları hakkında hedeflenen üretim miktarları da ortaya çıkmaya başladı. Toplam 5 modelin üretilmesi öngörülüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol