kapat ikonu

Yerli kömür üretimi ihracatı destekleyecek

Yerli kömür üretimine verilecek destek ile birlikte bu alanda yapılan ithalatın büyük bir kısmının sona ermesi planlanıyor.

Yerli kömür üretimine verilecek destek ile birlikte bu alanda yapılan ithalatın büyük bir kısmının sona ermesi planlanıyor.
 
Türkiye enerji sektöründe son dönemlerde yapmış olduğu çalışmalar ile son derece dikkat çekiyor. Doğalgaz anlamında verilen destekler ve yapılan çalışmaların ardından dışarıya olan bağımlılığın yüzde 60 seviyelerine kadar indirildiği tespit edildi. Aynı çalışmanın verilen destekler ile birlikte kömür üretiminde de gerçekleştirilmesi planlanıyor.
 
Son dönemlerde kömür ithalatının yükselmesi bu konuda yeni bir çalışma yapılmasını zorunlu hale getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan proje sonrasında yerli üretimin tüm imkanlarından yararlanılacak.
 
Yeni sistem ile birlikte kömür üretim alanları ve madenler özel sektöre kazandırılacak. Özel sektöre kiralanacak olan bölgelerde kömür çalışmaları yapılacak. Sonrasında ise ekonomiye kazandırılması planlanan alanlar yerli üretimin artırılması açısından son derece önemli bir çalışma olarak değerlendiriliyor. Yerli üretim teşviklerinin artması sonrasında ithalat sırasında kullanılan yaklaşık 3 milyar dolarlık para ekonomiye kalacak. Ülkemizde ilk belirlemelere göre 150 yıl kadar yetecek kömür madenlerinin olduğu tespit edildi. Bu sayede yerli üretim her alanda desteklenmiş olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol