kapat ikonu

Yerli imkânlarla üretilen dizel motor ihracata gönderiliyor

Şahin Metal bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Erin Metal, Ar-Ge çalışmalarının ardından ürettiği ekonomik dizel motoru yurt içinin yanı sıra yurt dışına da satıyor.

  • Sektörel
  • 09 Şubat 2019 14:43
  • Son Güncelleme: 09 Şubat 2019 14:55
Gazetecilere konuşan Erinmotor Genel Müdürü Ersin Şahin, normal şartlarda otomotiv sektöründe uluslararası markalara üretim yapan Şahin Metal firmasının kendisine ait bir ürün olması hayaliyle dizel motor pazarına giriş yaptığını dile getirerek, ürünlerinin 10 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının ardından ortaya çıktığını bildirdi. Endüstriyel motorların güce, uzun ömre ve yüke dayalı olarak üretildiğinin altını çizen Şahin, motorun her parçasının özel olarak tasarlandığını belirterek, bu motor için özel üretildiğini ifade etti.
 
Moritanya ve Arnavutluk’a ilk ihracat
 
Üretilen motorun 1,16 litre hacme sahip olduğunu ve 24 beygir güce sahip olduğuna işaret eden Şahin, motorlarının bir kalite veya rekabet sorunu olmadığını vurgulayarak, rekabet edilen motorların 13-14 bin TL civarı fiyata sahip olduğunu, kendilerinin de yüzde 20 daha fazla yakıt tasarruflu motoru 10 bin 500 TL’ye sattıklarını açıkladı. Şahin, bunu daha da aşağı çekmeyi hedeflediklerini kaydederek, motorun yerli ve yabancı bayi ve kanallar üzerinden satıldığını söyledi. Moritanya ve Arnavutluk'a ilk ihracatların yapıldığına dikkati çeken Şahin, Tunus ile Cezayir'in de hedef pazarlar olduğunu anlattı.
 
46 kişilik ekibin 21’i Ar-Ge personeli
 
Ar-Ge ve üretim aşamasında Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği kurduklarını ve firmalarının tekno yatırım destekleri kapsamında bulunduğunu aktaran Şahin, 46 kişilik ekiplerinin 21'inin Ar-Ge personeli olduğunu açıklayarak, yedek parça ve tedarik zinciri anlamında da Türkiye'de avantajlı pozisyonda olduklarını ileri sürdü. Şahin, motorun jeneratör, marin motor, zirai sulama amaçlı motopomp, inşaat makineleri, kar küreme araçları ve kompresörler gibi birçok alanda kullanılabildiğini savunarak, tek silindirli ve doğal gazlı motorun test aşamasının bitmek üzere olduğunu, firmanın 75 ile 100 beygir arasında değişen 4 motor üzerinde daha çalışmalar yürüttüğünü ilan etti.
 
5 yılda otomobil motoru üretilebilir
 
Bir araba üreticisinin kendilerinden otomobil motoru talep etmesi durumunda, 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde bunu üretebileceklerini iddia eden Şahin, Türkiye'de motor üzerine test, akreditasyon ve tescil gibi aşamaları içine alan kanunlarda değişiklik yapılması gerektiğini belirterek, geçen sene ekonomide karşılaşılan olumsuzlukların pozitif bir sonucu olarak yerli üretimin değerinin anlaşıldığından bahsederek, devletin bir süredir özellikle savunma sanayiinde yerli üretim üzerine yoğunlaştığını ve özel sektörün de devletin arkasında olduğunu söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol