kapat ikonu

Yerli İlaç Üretiminde Büyük Gelişme!

Yerli ilaç üretimi için kurulan ekip çalışmaların sonuna gelindiğini bildirdi. Bunun ardından ülkemizde üretilecek ilaçların bir süre sonra ithal edilmesi planlanıyor.

Yerli ilaç üretimi için kurulan ekip çalışmaların sonuna gelindiğini bildirdi. Bunun ardından ülkemizde üretilecek ilaçların bir süre sonra ithal edilmesi planlanıyor.
 
Türkiye'nin her anlamda kalkınması için bir süredir yeni projelerin üzerinde çalışma yapılıyordu. Türkiye'nin kalkınması için 2023 hedefleri göz önünde bulunduruldu. İlaç sanayisinin ekonomi açısından ne kadar önemli bir yere sahip olduğu ifade edildi. Bunun ardından bir süredir yerli ilaç üretimini desteklemek için geri sayım başlatıldı. Kurulan özel bir ekip sayesinde çalışmaların devam ettiği ifade edilmişti. Yerli ilaç üretiminin Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından da desteklendiği açıklanmıştı.
 
Özel laboratuvarlarda yapılan çalışmalarla birlikte sona yaklaşıldı. Yerli ilaç üretiminin desteklendiği çalışma için şimdiye kadar toplam 150 milyon liralık bir bütçenin ayrıldığı ifade edildi. Araştırma merkezlerinde gerçekleştirilen çalışmalar kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerinin ilgisini çektiği için pek çok anlamda gözlem altına alındı. İlaç sanayisinin geliştirilmesi ve bu çerçevede çalışmaların yaygınlaştırılması için yapılan en büyük çaplı çalışmanın bu olduğu tespit edildi. Türkiye'de bulunan vatandaşların araştırmalar sonrasında gen haritaları çıkarılacak. Gen haritasının çıkarılmasının ardından hastalıkların tedavisinde genlerle birlikte özel bir çalışmanın yürütülmesine karar verildi. Özel bir ilaç üretimi sağlanmış olacak.
 
Gen merkezinde gen haritasının çıkarılması için özel eğitim almış 500 kişilik ekibin görevlendirildiği açıklandı. Kök hücre tedavisi için çalışmalar başlatıldı. Kanserin kesin çözümü için bir çalışmanın yürütülmesi planlanıyor. Bu sayede kanser hastalığına da kesin bir çözüm bulunması için ilk kez somut adımlar atılacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol