kapat ikonu

Yerli baz istasyonu ilk siparişini aldı

Türkiye’nin yerli baz istasyonu projesi ULAK’ta ilk sipariş alındı. ULAK için ilk siparişi Türk Telekom verdi.

Türkiye’nin 4.5G teknolojisinde gereksinim duyduğu tüm teknolojiyi ve standartları karşılayacak biçimde hazırlanan yerli baz istasyonu projesi ULAK’ta ilk sipariş alındı bile.
 
ULAK projesi, Türkiye’de 4.5G’nin ulusal olanak ve kaynaklarla gerçekleştirilmesine destek verecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığının destek verdiği ULAK projesi, ticari mobil iletişim ağları, kamu güvenliği ağları, acil haberleşme ağları ve askeri haberleşme sistemlerinde kullanılmak üzere milli bir 4.5G makro baz istasyonu üretimini sağlayabilmek maksadıyla hayata geçirildi.
 
4.5G’de yerli malı telekom ürünlerinin kullanımının BTK şartnamesi ile ilk yıl yüzde 30, ikinci yıl yüzde 40, üçüncü yıl yüzde 45 oranında olması zorunlu kılınmıştı.Türk Telekom, ULAK projesine sipariş vermiş olduğunu kamuoyuna duyurdu.
 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, “Yerli üretimi destekleme ve Türkiye’nin dijital dönüşümünü gerçekleştirme vizyonumuz ile 4.5G’ye uyumlu yerli baz istasyonu projesi ULAK’ın ortağı olma gururuna ek olarak Aselsan ve Netaş ile geliştirdiğimiz bu ilk yerli baz istasyonu için sipariş veren ilk operatör olmanın da gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Türk Telekom’un ardından Turkcell firması da ULAK için sipariş görüşmelerine başladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol