kapat ikonu

Yeni yılda operatörler arası iş birlikleri kaçınılmaz artacak

Türk Telekom Üst Yöneticisi Paul Doany, yeni 5G teknolojileri geliştirmek ve altyapıyı tesis etmede, önümüzdeki yılda operatörler arası iş birliklerinin kaçınılmaz olarak artacağını savundu.

  • Şirketler
  • 29 Aralık 2018 11:37
  • Son Güncelleme: 29 Aralık 2018 11:46
Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, 2018 yılının ABD'nin faiz oranlarını yükseltmesi, sıkılaşan mali koşullar ile ticari korumacılık sebebiyle Türkiye de dâhil, gelişmekte olan ekonomilerin birçoğu için kritik bir sene olduğuna dikkati çekerek, Türk Telekom'un, tüm bu zor koşullara karşın stratejik planlarından sapmadığını, doğru ve net açılımlar gerçekleştirdiğini ifade etti.
 
44,7 MİLYON ABONE
 
Rekor artışlarla dolu son derece başarılı bir faaliyet yılı geride bıraktıklarını dile getiren Doany, değişen ortama uyum sağlamak için atılan erken adımlar ile birlikte 2018'in ilk 9 ayında son 11 yılın rekor abone büyümesine ve son 10 yılın da rekor gelir artış oranına imza attıklarını vurgulayarak, 30 Eylül 2018’den itibaren toplam abone sayılarını 44,7 milyona yükselttiklerini ve kapsama alanı ile abone sayısı ile sektördeki lider konumlarını güçlendirdiklerini söyledi.
 
FAVÖK MARJI YÜZDE 41,3’E TAŞINDI
 
Doany, yine 2018'in ilk dokuz ayında 15 milyar TL’nin üzerinde gelir elde edip yıllık yüzde 12,7'lik artışla son 10 yılın en yüksek gelir artış oranına ulaşıldığını dile getirerek, etkin maliyet ve gider yönetimi ile FAVÖK’ün yıllık bazda yüzde 26 artırıp 6,2 milyar TL olarak gerçekleştirdiklerini, FAVÖK marjının da son 7 senenin en yüksek değeri olan yüzde 41,3'e taşındığını vurguladı.
 
YILLIK BÜYÜME 4,1 MİLYAR TL’DEN 4,2 MİLYAR TL’YE ÇIKTI
 
Yıl içinde kaydedilen çarpıcı büyüme ve yükselen operasyonel kârlılığın, sene sonu hedeflerinin de yukarı yönlü artmasına sebep olduğunu anlatan Doany, gelirlerindeki yıllık büyüme hedefinin yaklaşık yüzde 11'den yaklaşık yüzde 13'e, FAVÖK'te yıllık öngörülerinin de 7,6-7,8 milyar TL’den 8,0-8,2 milyar TL’ye ve yatırım harcamalarındaki yıllık büyüme öngörülerinin de yaklaşık 4,1 milyar TL’den yaklaşık 4,2 milyar TL’ye çıkardıklarını bildirdi.
 
YATIRIMLAR İLK 9 AYDA YÜZDE 76 ARTTI
 
Doany, Türk Telekom olarak 2018 yılında da Türkiye çapında teknolojik dönüşüme yatırımları sürdürdüklerine işaret ederek, yılın ilk dokuz ayında geçen senenin aynı dönemine kıyasla yatırım harcamalarının yüzde 76 artışla 2,6 milyar TL’ye dayandığını anımsattı. Türk Telekom’un 2005 yılındaki özelleştirmeden beri, Türkiye'nin dijital dönüşümüne 33,2 milyar TL yatırım yaptığına dikkati çeken Doany, Türkiye'ye ve müşterilere daha iyi hizmet edebilmek için yapılan bu yatırımların dışında, özelleştirme sürecinden beri Türk Hazinesi'ne temettü ödemelerinden sektörel vergilere pek çok kalemde 85,8 milyar TL’ye yakın katkı sunduklarını ileri sürdü. Doany, yeni yılda operatörler arası iş birliklerinin kaçınılmaz olacağını savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol