kapat ikonu

Yeni küresel ekonomik kriz diğerlerinden neden farklı?

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Oreşkin, olması muhtemel yeni ekonomik krizin 2008 ve 2014'tekilerin aksine bankaların sermaye yeterliliği veya mali sektördeki sorunlardan kaynaklanmayacağını belirtti.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, yeni küresel ekonomik krizin 2008 ya da 2014’tekilerin aksine bankaların sermaye yeterliliği veya mali sektördeki sorunlardan kaynaklanmayacağını belirtti. Oreşkin; yeni krizin, ekonomik büyümedeki yavaşlama ve yüksek enflasyonla nitelendirileceğini, küreselleşme düğümünün tersine çözüleceğini söyledi.

“Büyüme süreci devam ediyor”

Küresel ekonomideki gelişmeler ve Rusya'nın konumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Oreşkin, "Büyük İtidal" olarak adlandırılan ve 2008’de yaşanan küresel krizin ardından duran fiyat istikrarı ve büyüme sürecinin devam ettiğini, küresel ekonomideki büyüme yavaşlığının artık görülebilir olduğunu ama bunun henüz krizden çok uzak olduğunu söyledi.

“Yüksek enflasyonla nitelendirilecek"

Oreşkin, yaşanacak yeni küresel ekonomik krizin öncekilerden farklı olacağını savunarak, "Yeni kriz, 2008 veya 2014’tekilerin aksine bankaların sermaye yeterliliği veya mali sektördeki sorunlardan kaynaklanmayacak. Yeni kriz, düşük ekonomik büyüme ve yüksek enflasyonla nitelendirilecek" dedi.

Yeni krizin küreselleşmeye yönelik olası etkilerine değinen Oreşkin, "Küreselleşme düğümü tersine çözülecek. Üretim ve üretim verimliliği dünya çapında gerileyecek" diye konuştu.

“Olası bir yeni krize çok daha hazırız”

Maksim Oreşkin, Rus ekonomisinin ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle ortaya çıkabilecek krize hazırlıklı olduğunu savunarak, "Olası bir yeni krize çok daha hazırız. Çünkü artık bütçe kuralı, enflasyon hedefi ve dalgalı kur gibi enstrümanlarımız var. Ancak Rusya'nın enerji dışındaki ihracatı, tüm dünyada olduğu olumsuz etkilenecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Sayıştayı tarafından 2019'a yönelik yayımlanan rapora göre, petrol ve doğal gaz gelirlerinin, Rusya'nın federal bütçe gelirlerindeki payının bu yıl yüzde 40,8 olması bekleniyor.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol