kapat ikonu

Yeni kimlik mesaisi arttı! Fazla ücret ödenecek

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sürücü belgesi, pasaport ve yeni kimlik kartı tanziminde görev yapan tüm memurlara fazla mesai ücreti ödenecek.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatı ya da merkezde, sürücü belgesi, kimlik kartı ve pasaport işlemlerinden sorumlu memurlarına, yapmış olduğu fazla mesai karşılığı ek ücret ödenecek.

Sürücü belgesi, pasaport ve çipli kimlik kartı işlemlerinin daha kısa sürede sonuçlandırılması için harekete geçen yetkililer, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde çalışan memurların fazla mesai yapması hususunda talimat verdi. Bu doğrultuda merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan personele fazla mesai ücreti ödenmesine ilişkin düzenleme Bakanlar Kurulu onayından sonra Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni kimlik belgelerinde görev yapan memura ek ücret ödenecek

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde istihdam edilen, pasaport işlemleri, kimlik kartı ve sürücü belgesi hizmetlerinde görev yapan memurlara mesai saatleri dışında, ayda 50 saati geçmeyecek şekilde fazla mesai ücreti ödenecek.

Fazla mesai yapan memurlara ödenecek olan ücret, 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun ilgili maddesinde yer alan çalışma ücretinin (1,83) 5 katı esas alınacak.

Pasaport ve sürücü belgesi hizmetleri EGM’ye devredildi

29 Ekim 2016’da OHAL kapsamında Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nce devam eden sürücü belgesi ve pasaport işlemlerinin, 1 yıl içerisinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmesine karar verilmişti.

Yeni kimlik kartlarının dağıtımı Türkiye genelinde 2 Şubat 2017’de başlandı. Bu çalışma en geç 3,5 yıl içinde tamamlanarak, 80 milyon vatandaş yeni kimliğine kavuşacak. Yeni kimliklere olan talebin artması üzerine nüfus müdürlüklerinde çalışan memurların mesai saati değiştirildi.

Vatandaşların yeni T.C kimlik kartı alabilmesi için il ve ilçe nüfus müdürlüklerinde hafta içi 08.30-19.00’a kadar hafta sonu ise 09.00-17.00’a kadar hizmet verilmektedir.

Buna ilaveten T.C kimlik kartı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait internet sitesinden ya da 199 nolu telefon hattından randevu alması gerekiyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol