kapat ikonu

Yeni Kimlik Kartlarına Rekor Başvuru

Türkiye genelinde yeni çipli kimlik kartı için 1 Ocak 2017’den itibaren 2 milyon başvuru alındı. Yapılan bu başvurular doğrultusunda şu ana kadar 750 bin kimlik kartının basımı tamamlandı.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, yeni çipli kimlik kartlarına rekor düzeyde başvuru yapıldığı belirtildi. İlçe nüfus müdürlüklerinde oluşan bu yoğunluğun önüne geçmek amacıyla bazı düzenlemelerin yapıldığı vurgulandı.

Ülke genelinde 1 Ocak 2017 tarihinde başlayan yeni kimlik kartı başvuruları şu ana kadar 2 milyon kişiye ulaştı. Basılan kimlik kartı sayısı ise 750 bin. Yeni kimlik kartını bir an önce almak isteyen vatandaşlar ilçe nüfus müdürlükleri önünde uzun kuyruk oluşturdu.

“Alo 199” randevu hattını kullanmadan, nüfus müdürlüklerine giderek başvuruda bulunan kişiler hem bekleme süresini uzattı hem de uzun kuyruk oluşmasına neden oldu. Mevcut nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi ve geçerlilik süresi bulunmuyor. Nüfus cüzdanını değiştirmek isteyen kişilerin ilk etapta “Alo 199” hattından randevu alması ve daha sonra ilçe nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekiyor. Aksi takdirde yeni kimlik kartı alırken saatlerce beklemek kaçınılmaz bir durum haline geliyor.

Mevcut nüfus cüzdanları ne zamana kadar geçerli olacak?

Vatandaşların halihazırda kullanmış olduğu nüfus cüzdanları, yeni çipli kimlik kartlarıyla değiştirilinceye kadar geçerliliğini sürdürecek. Yani kullanılan nüfus cüzdanlarının son geçerlilik tarihi bulunmuyor.

Kayıp, doğum veya kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesiyle birlikte, geçici kimlik belgesi düzenlenecek. Bu geçici kimlik aracılığıyla her türlü işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

12 Mart’ta YGS’ye girecek olan tüm tüm vatandaşlarımız, hem mevcut nüfus cüzdanları hem de geçici kimlik belgeleriyle sınava giriş yapabilecek. Ayrıca bu geçici kimlik belgesi ile pasaport ve ehliyet başvurusu gibi tüm resmi işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı, çipli kimlik kartı başvurularında yaşanan yoğunluğu azaltmak ve kart başvurularının hızlı bir şekilde yapılması amacıyla, ilçe nüfus müdürlükleri çalışma saatlerini yeniden düzenledi. Başvuru yoğunluğu azalıncaya kadar mesai saatleri hafta için saat 19.00’a kadar devam edecek. Öte yandan başvuruların cumartesi ve pazar günleri de saat 09.00-17.00 arasında yapılabileceği belirtildi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol