kapat ikonu

Yeni Kıdem Tazminatının Detayları Belli Oldu

Kıdem tazminatında yapılan değişikliklerin ardından 82 milyon kişiyi etkileyecek yeni bir sistem ortaya çıkacak.

Emeklilik sisteminde güvence olarak görülen kıdem tazminatında yeni ekonomik modelin açıklanmasının ardından birtakım değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konu hakkında yeni bir açıklamada bulunmuş ve merakla beklenen kıdem tazminatının detaylarını açıklamıştır. Yeni sistemde herkesin durumdan yararlanmaları ve mağduriyetlerden uzaklaşmaları için 82 milyonu kucaklayan bir sistemin getirildiği özellikle belirtilmişti.
 
Sıfır mağduriyet algısı ile hayata geçirilen sistemde devlet güvencesinin artırılmasına karar verildi. Kıdem alanların yüzdesi yüzde 8 olarak belirlenmişken yeni sistemle birlikte bu oran yüzde 100 seviyelerine kadar çıktı. Çalışanın yeni sistemle birlikte düşük kıdem üzerinden çalışmaları engellenmiş olacak.
 
Fona Katılım Zorunlu Olacak
 
Yeni işe giren kişilerin Kıdem Tazminatı Fonu'na katılı zorunlu hale getirilecek. Ancak eski çalışanlarda bu durum isteğe bağlı olarak gerçekleşecek. Kıdem tazminatını kaybetme korkusu sebebiyle pek çok yanlış hamle yapılıyor. Bu sistemle birlikte bu korkunun tamamen ortadan kalkması amaçlanacak. Başka işe geçmek isteyenler korkusuz bir şekilde tercihlerini yönlendirebilecekler.
 
Kıdem tazminatı konusunda gerekli diyalogların karşılıklı bir şekilde gerçekleştirilmesinin ardından tüm işçilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir sistem haline getirilecek. Sistem bireysel bir hesap haline dönüştürülecek. Hem iş verenler hem de işçiler bu süreç içerisinde rahatlayabilecekler. Çalışanların düşük kıdem tazminatı oranları ile karşılaşmaları engellenecek. Fonda kalma süresi belirlenecek. İstifa eden kişiler de haklı olmaları halinde tazminat sisteminden yararlanabilecekler.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol