kapat ikonu

Yeni İşçilere 9 Bin 420 Lira Verilecek

İstihdam seferberliği hız kesmeden devam ederken yeni düzenlemelerin ardından 3 aylık dönem için devletten yeni işçiler için 9 bin 420 liralık destek verilecek.

İşsizlikle mücadele konusunda devlet tarafından verilen istihdam seferberliği hız kesmeden devam ediyor. Bu süreç içerisinde yeni yayınlanan istihdam seferberliği genelgesi çerçevesinde 2.5 milyon kişinin işe yerleştirilmesi amaçlanıyor. Bu destekler çerçevesinde yeni işçiler için üç aylık destek programı içerisinde devlet tarafından 9 bin 420 liralık destek ödemesinin yapılması planlanıyor.
 
Türkiye 2019 yılı ile birlikte yeni bir döneme girildiği açıklanmıştı. 2019 yılında istihdam seferberliği kapsamında yeni hedeflerin konulduğu tespit edildi. Bu hedeflere göre devlet tarafından önemli teşviklerin de verilmesi planlandı. Özellikle yeni teşvikler arasında yeni işçilerin prim ve vergilerinin ve aynı zamanda belirli bir dönem maaşlarının devlet tarafından karşılanması ifade ediliyor.
 
Destekten Yararlanmak İçin Bazı Şartlar Aranıyor
 
İşe alınacak ve desteklerden yararlanacak olan işçilerin belirli şartları taşımaları bekleniyor. Özellikle 1 Şubat ile 30 Nisan tarihleri arasında işçilerin işveren tarafından işe alınmış olması gerekiyor. İşe alınan işçilerin İŞKUR üzerinden tercih edilmesi işsizlik verilerinin kontrol altına alınması açısından son derece önemli. En önemli detaylardan birisi ise son üç aylık dönem içerisinde 10 günden fazla prim miktarının yatırılması amaçlanıyor.
 
Teşviklerin eksiksiz bir şekilde özel sektörlerde yer alan işverenlerin 2018'deki işçi sayılarına ek olarak yeni bir işçi almaları gerekiyor. Ücret ve prim desteklerinin üç aylık dönemde toplam 9 bin 420 liraya kadar ulaşacağı belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol