kapat ikonu

Yeni İmar Yönetmeliği Belirlendi! Değişiklikler Açıklandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir süredir yeni imar yönetmeliği üzerinde önemli çalışmalar yapılıyordu. Sonunda detayların belirlendiği ve onaylanması için Başbakanlığa gönderildiği açıklandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir süredir yeni imar yönetmeliği üzerinde önemli çalışmalar yapılıyordu. Sonunda detayların belirlendiği ve onaylanması için Başbakanlığa gönderildiği açıklandı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından daha iyi bir konut sisteminin sağlanması, düzenin oluşturulması için imar düzenlemeleri üzerinde çalışma yapılıyordu. Detaylı bir şekilde yapılan çalışmalar sonrasında yönetmelik taslağı belirlendi. Taslağın yasalaşması ve onaylanması için Başbakanlığa gönderildiği açıklandı. Başbakanlık tarafından yapılan incelemeler ve son olarak onay aşamasının ardından 1 Temmuz tarihinde hayata geçirilmesi bekleniyor.
 
Yönetmelik şehrin silüetinin bozulmasını engellemek amacıyla gerçekleştirilecek. Bu süreç içerisinde sürekli olarak dikey konumda yapılan binaların şehrin görüntüsünü olumsuz etkilediği tespit edilmişti. Bu konuda yapılan görüşmeler ve çalışmalar sonrasında şehrin dikey yerine yatay bir şekilde konumlanması için çalışmalar başlatıldı. Yapılacak olan binaların çevre şartlarına uyum göstermesi gerekiyor. Daha önce uygulama aşamasında birden fazla yönetmelik bulunuyordu. Bu durum kafa karışıklığına neden olduğundan dolayı yeni sistemde tek bir yönetmeliğe geçilmesine karar verildi. İnşaat sektörü için çalışmanın kabul edilmesi adeta bir devrim olarak kabul edilecek. Yeni sistemle birlikte stüdyo dairelere kesinlikle izin verilmeyecek.
 
Daha önceki dönemlerde sık sık yapılan 1+0 stüdyo daireler yaşam standartlarına uygun olmadığı gerekçesi ile artık yapılmayacak. Bunun yerine 1+1 dairelerin yapımına izin verilecek. Metrekare bazında düşünüldüğü zaman minimum 28 metrekarelik evlerin tasarlanmasına izin verilecek. Daha önce yapılmayan bir diğer düzenleme ise belediyelere verilen yetkiler kapsamında gerçekleşti. Artık belediyeler kendi yönetmeliklerini kolaylıkla hazırlayabilecekler. Yeni yapılan binalarda her daireye bir adet otopark verilmesi ve otoparkların fazla yer kaplamasını engellemek için evlerin altına konumlandırılmasına karar verildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol