kapat ikonu

Yeni Havalimanı Devletin Kasasına Büyük Katkı Sağlayacak

Yeni Havalimanı hakkında son düzenlemeler tamamlanırken herhangi bir çabaya gerek kalmadan devletin kasasına 25 yıllık süreçte 176 milyar liradan fazla paranın girmesi bekleniyor.

Yeni yapılan ve hizmete açılan İstanbul Havalimanı havacılık sektörünü farklı bir noktaya taşımayı hedefliyor. Henüz yolun başında olduğumuz bu süreçte bile devletin ekonomisine sağlanan katkının yüksek olması ekonomik açıdan umut vaat ettiğini ortaya koydu. Yapılan değerlendirmeler sonrasında 25 yıllık işletmecisi konumunda bulunan İGA'nın yıllık tüm KDV oranları dahil 1.1 milyon eur toplam ise 26 milyar euro kira ödeyeceği ifade edildi. Tüm bu ücretler dahilinde devletin kasasına girecek olan kazanç miktarı ise 176 milyar liradan fazla olacak.
 
Dünyanın en büyükleri arasında yer alacak olan işletmenin ilk etabının 42 ayda tamamlanması için çalışmalar gerçekleştirilmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmişti. Atatürk Havalimanı üzerinden taşınmaların gerçekleştirilmesi ile birlikte tam kapasiteli olarak havalimanının hizmet vermesi amaçlanıyor.
 
Engelliler Unutulmadı
 
Havalimanında herkes için çalışmalar tamamlandı. 9 bin yönlendirme tabelası ile birlikte kişilerin olumlu anlamda yönlendirilmesi amaçlanıyor. Engelliler ise unutulmadı. Gelen yolcu katı karşılama kısmında ise 4 adet engelli asistan telefonu bulunuyor. Diğer bölgelerde de bulunan bu asistanlarla birlikte engellilerin daha önce yaşamış oldukları mağduriyetlerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.
 
alışveriş deneyiminin kesintisiz bir şekilde karşılanması için 6 adet Duty Free alanının bulunduğu öğrenildi. Lüks butik mağazaların yanı sıra Türk ürünlerinin de satılacağı pazar konseptinin yaşanacağı önemli alanların bulundurulmasına karar verildi. Güvenlik sisteminin ise en üst düzeyde kurulduğu belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol