kapat ikonu

Yeni GSS sistemi ile 4.500 TL cepte kalacak

Genel Sağlık Sigortası prim tutarı tek düzen üzerinden faaliyet göstermeye başlayınca milyonlarca kişinin borç derdi hafifleyecek. Buna ilaveten vatandaşlar gelir testi yaptırmaktan kurtulacak. Peki GSS prim tutarı ne kadar? Kimler GSS kapsamına alınacak?

Ülkemizdeki milyonlarca Genel Sağlık Sigortalıyı gelir testi eziyetinden kurtarmak için hamleler yapılıyor. 2010 yılında uygulanmaya başlanan Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemi sosyal güvencesi olmayan tüm vatandaşlar tek bir çatı altında toplarken, özellikle gençler üzerine ek bir maddi yük getirmişti.

Gelir testi yaptıran da yaptırmayan da borçlu olunca yetkililer harekete geçti ve borçların bir kısmını silme konusunda karar aldı. Liseyi bitiren ancak üniversiteye gitmeye hak kazanamayan gençler gelir testine girmediği için kısa süre zarfından binlerce lirayı bulan borçla karşılaştı. Yapılan düzenleme sonrasında lise ve üniversite eğitimini tamamlayan gençler 2 yıl boyunca Genel Sağlık Sigortası prim borcundan muaf tutulacak.

GSS Prim tutarı düşürüldü

GSS prim ücreti bireyin maddi gelirine göre belirleniyor. Eve giren toplam gelir evde bulunan kişi sayısına bölündüğü zaman 3 farklı prim ücreti tespit ediliyor. Bunlar aylık 71.10, 213.3, 426.6 TL olarak karşımıza çıkıyor. Genel Sağlık Sigortası aylık prim tutarı şu ana kadar kişinin geliri göz önüne alınarak farklı ücretler üzerinden ödeniyordu. Fakat son yapılan düzenleme sonrasında aylık gelir dikkate alınmayacak ve herkes tek ücrete tabi olacak. Yani bundan sonra hiçbir vatandaş gelir testi yaptırmak zorunda kalmayacak.

Gelir testi ortadan kaldırılacak

Eve giren aylık gelir kaymakamlıklarda yapılan gelir testi sonucuna göre tespit ediliyor. Ancak bu uygulamada da değişik sonuçlarla karşılaşıyoruz. Mesela üniversiteyi yeni bitirmiş bir genç yaşadığı evin gelirine göre prim ödemek zorunda kalıyor. Bu genç tek başına ayrı bir eve taşınsa maddi geliri olmadığı için prim ödemeyecek. Dolayısıyla Meclis’te yapılan görüşmelerin ardından gelir testi kavramı ortadan kaldırıldı. Böylece aylık prim tutarı herkese eşit oldu ve 53 TL’ye düşürüldü. Milyonlarca vatandaşın biriken prim borcu da yeni sisteme göre tekrar hesaplanarak taksit imkanı sunulacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol