kapat ikonu

Yeni Ekonomi Programının Değerlendirilmesi Yapıldı

Kur saldırılarının ardından büyük zarar gören ekonomimize yeni ekonomik programlarla birlikte dengeleme ve toparlanma süreci başlatılmış oldu. Bakan Berat Albayrak ise süreci değerlendirdi.

Ağustos ayında meydana gelen kur saldırısı ekonominin olumsuz yönde etkilenmesine yol açmıştı. Bunun ardından kur saldırıları devam ederken eylül ayında durumu toparlamak ve süreci en iyi şekilde atlatmak için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yeni bir ekonomi programı hazırlandı. Bu ekonomi programı ile birlikte kısa sürede Türkiye ekonomisinin ciddi anlamda değiştiği ve büyüme gösterdiği tespit edildi. Türkiye'nin adım attığı önemli başarılar ise tüm dünyada yankı buldu.
 
Bu süreç bir anlamda ekonomideki dengeleme süreci olarak ifade ediliyor. Yeni imzaların atıldığı ve başarılı bir sürece girildiği tarım, sanayi, ticaret, lojistik gibi pek çok alanın gelişme gösterdiği bir durum olarak ifade ediliyor. Yeni ekonomik çalışmalar kapsamında bütçeden herhangi bir şekilde taviz verilmediği öğrenildi. Seçime bir hafta zaman kala yaşanan yeni kur saldırılarının da başarılı bir şekilde püskürtülmesi dış güçleri hayal kırıklığına uğrattı.
 
Finans Yeniden İnşa Edildi
 
Geçtiğimiz yıl saldırılarla birlikte son çeyrekte ekonomik bir küçülme meydana gelmişti. Bunun ardından pek çok yapısal çalışmanın hayata geçirilmesi dengeli bir ekonominin varlığını hayata geçirdi. Finans yeniden inşa edildi. Ardından çok geçmeden toparlanma meydana geldi. Değerlendirme süreci hala devam ederken ılımlı bir toparlanmanın meydana geldiğinin inkar edilemeyeceği belirtildi. Bundan sonra dengeleme ve toparlanma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte yeniden üst lige çıkmak ve büyümek hedeflerinin ön plana çıktığı ifade edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol