kapat ikonu

Yeni Belediye Başkanları ve Muhtarların Maaşları Ne Kadar?

Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından belediye başkanlarının ve muhtarların alacakları maaş miktarları merak edilmeye başlandı.

31 Mart tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından pek çok kişi yeni seçilen belediye başkanlarının ve muhtarların ne kadar maaş alacağını merak etmeye başladılar. Belediye başkanlarının ve muhtarların alacağı maaşlar belli oldu. Yeni seçim döneminde hem belediye başkanlarının hem de muhtarların alacakları maaşların artış göstermesi bekleniyor.
 
Yeni seçim dönemi içerisinde 2 milyonun üzerinde bulunan şehirlerde büyükşehir belediye başkanı olacak olan kişilerin Nisan ayından itibaren prim ve vergilerin çıkarılmasının ardından alacakları maaş miktarı aylık 24 bin lira olarak belirlendi. Yeni dönemde muhtar seçilen kişilerde Haziran ayına kadar bin 311 lira alacakken ardından zamlarla birlikte 2 bin 7 lira maaş almaları bekleniyor.
 
Belediye Başkanlarının Maaşları Dudak Uçuklatıyor
 
Nüfusu 2 milyonun üzerinde bulunan belediye başkanlarının Nisan ayında yüzde 20 seviyelerinde gelir vergisi ödemeleri bekleniyor. Vergilerin ve primlerin düşürülmesinin ardından alacakları net maaş miktarı 24 bin lira olarak belirlendi. Evli olup olmadıkları, eşinin çalışıp çalışmadığı ve çocuk durumuna bakılarak aile yardımı ve asgari geçim indirimleri yapılabiliyor. Böylece ele geçen maaş miktarı artabiliyor.
 
Belediye başkanlarının çalışma süreci içerisinde görevli, izinli ya da hasta olduğu müddetçe çalışmadıkları günlerde maaşlarından kesinti yapılmayacağı belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol