kapat ikonu

Yeni bedelli askerlik sisteminde ücretler belli oldu

Milli Savunma Bakanı Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını ve bedelli ücretlerinin yeni sistemle birlikte ne kadar olacağını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin tüm detaylarını ve ücretin ne kadar olacağını söyledi. Akar, bedellinin sürekli olacağını ifade etti.

Bedelli ücreti ne kadar olacak?

Bakan Akar, bedellinin bugün itibarıyla 31 bin 343 lira olacağını, her 6 ayda bu ücretin artacağını, lise mezunlarının askerlik süresinin azalacağını, meslek lisesi, üniversite ve yüksek okul mezunlarının süresinin 12 ay olarak belirleneceğini söyledi.

Lise mezunlarının durumu

Yurt dışındakiler için dövizli askerlik ücretinin 5 bin 113 euro olarak belirlendiğini söyleyen Bakan Akar; lise ve altı eğitim seviyesindekilere zorunlu askerliğin 6 ay olduğunu, 1 ay temel askerlik eğitiminden sonra 5 ay kıta görevi olacağını, 6 ayı tamamlayanların terhis olabileceğini, isteyenlerin devam edip 6 ay maaşlı sözleşmeli erbaş ve uzman erbaş olarak askerlik yapabileceğini, bu kişilerin 1 ay zorunlu askerliklerinde sonra bedelliye de geçiş yapabileceklerini belirtti.

Üniversite mezunlarının durumu

Lisans, lisansüstü ve meslek yüksek okulu mezunlarının 2 ay temel eğitim alacağını belirten Bakan Akar, bu süre içinde harçlık da verileceğini, 2 ayın sonunda 10 ay boyunca kıtalarda görev yapacaklarını ve maaş alacaklarını, 10 ay sonunda isteyenlerin gerekli koşulları sağlamları durumunda astsubay olabileceklerini ifade etti.

Kura sistemi

Bakan Akar; bedelli askerliğin kalıcı olacağını, bedelli askerlerin bir ay eğitim alacağını, ihtiyaçtan fazla bedelli başvurusu olması durumunda kura çekileceğini söyledi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol