kapat ikonu

Yeni asgari ücret için görüşmeler yarın başlıyor

İşçi, işveren ve hükûmet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını yarın düzenleyecek.

  • Gündem
  • 05 Aralık 2018 11:47
  • Son Güncelleme: 05 Aralık 2018 12:03
2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere işçi, işveren ve hükûmet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yarın ilk kez bir araya gelecek.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşecek asgari ücret görüşmelerinin doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendirdiği aktarıldı.
 
İŞÇİ VE İŞVEREN TARAFLARI
 
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılacak açılış konuşmasıyla birlikte başlayacak toplantıda, işçi tarafında Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafında ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) bulunacak.
 
BU YIL GÖRÜŞMELERDE BİR İLK YAŞANACAK
 
Geçen senelere göre bu yılki asgari ücret görüşmelerinde bir ilk yaşanacak. Bu yıl gözler komisyonda ilk kez bulunacak asgari ücretli çalışanda olacak. Kamuoyu tarafından merak edilen bu kişinin, Yalova Üniversitesinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik-İş Sendikası üyesi kadın işçi olacağı kaydedildi.
 
KOMİSYON OY ÇOKLUĞUYLA KARARA VARIYOR
 
5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yarınki ilk toplantısının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacağı anımsatıldı. Önümüzdeki yıl geçerli olacak asgari ücretin açıklanmasının beklendiği dördüncü ve son toplantı ise yine bakanlıkta gerçekleştirilecek. Mevzuat gereği, bakanlık tarafından belirlenen üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanarak, oy çokluğuyla karara varıyor. Oyların eşitliği hâlinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı biliniyor.

 
SADECE ENFLASYON RAKAMLARINA ODAKLANILMASIN
 
TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücret belirlenirken sadece enflasyon rakamlarına odaklanılmaması gerektiğinin altını çizerek, enflasyon rakamının dışında ülkenin ve işletmelerin içerisinde bulunduğu ekonomik durumlar, yatırım ve rekabet ortamı ile işsizlik oranının da göz önünde bulundurulmasını istedi.
 
İşverenler olarak geçmiş enflasyon yerine hedef enflasyonun dikkate alınmasını istediklerini ifade eden Koç, geçmişte yaşamak yerine hedeflerin önüne koyulmasını dile getirdi. Koç, işverenlerin maliyetinin, ekim ayından itibaren asgari ücret desteğinin kalkmasıyla yüzde 5 arttığını hatırlatarak, 2019 yılı için bu desteğin artırılarak yeniden uygulanmasını talep etti. Koç, bununla beraber toplu iş sözleşmesi uygulanan işyerleri için SGK işveren teşviklerinin artırılarak sürdürülmesinin beklendiğini belirtti.
 
ASGARİ ÜCRETTE DÖRT KİŞİLİK AİLE DİKKATE ALINMASI GEREK
 
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretin taban ücret olduğunu vurgulayarak, bu ücretin bir kişiye göre değil dört kişilik aile dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol