kapat ikonu

Yeni asgari ücret birçok kalemi de etkiliyor

2019 için brüt 2 bin 558 TL, net 2 bin 20 TL olarak duyurulan asgari ücret, işsizlik ödeneği, asgari geçim indirimi, genel sağlık sigortası primi ve 65 yaş aylığı gibi birçok kalemi de etkileyecek.

  • Gündem
  • 28 Aralık 2018 14:58
  • Son Güncelleme: 28 Aralık 2018 15:11
Yaklaşık 7 milyondan fazla çalışanı doğrudan etkileyen yeni asgari ücret, yasal mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul edildiği için neredeyse her vatandaşı yakından ilgilendiriyor.
 
İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDE ARTIŞ
 
Yeni asgari ücretten etkilenecek kalemlerin başında işsizlik ödeneği geliyor. Sigortalının dört aylık prime esas kazançları dikkate alındığı için, mayıs ayı itibarıyla işsizlik ödeneği hesaplanırken yeni asgari ücretten hesaplanacak. İşsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40'ı, üst sınırı da asgari ücretin yüzde 80'i olarak hesaplandığı için önümüzdeki yıl en düşük işsizlik ödeneğinin bin 15 TL, en yüksek 2 bin 31 TL olarak uygulanacağı öğrenildi.
 
GSS’DEN YARARLANMAK İÇİN 76, 75 TL ÖDEME YAPILACAK
 
Yeni asgari ücretle beraber, GSS gelir testine girmeden faydalanmak için brüt asgari ücretin yüzde 3'üne karşılık 76 TL 75 kuruşun ödenmesi yeterli olacakken, bu rakamın ödenmesiyle birlikte kişinin bakmakla yükümlü oldukları kişilerin de sağlık hizmetinden faydalanacağı vurgulandı. Gelir testine gidilip hanedekilerin kişi başı gelirinin yeni yılda 852 TL’den az olması durumunda GSS primleri devlet tarafından karşılanacak.
 
65 YAŞ AYLIĞINDA 609 TL SINIR OLACAK
 
Halk arasında 65 yaş aylığı olarak da bilinen yaşlılık maaşı ödeneği de yeni asgari ücretten etkilenen kalemler arasında yer alıyor. Eşlerin gelirleri baz alındığında 65 yaş üstü kişi ile eşinin gelirlerin toplamı AGİ eklenmeden asgari ücretin üçte birinden az olması durumunda ödeme gerçekleşiyor. 2019 yılı itibarıyla bu sınır kişi başına 609 TL’ye yükseltilirken, kişi ve eşinin gelirinin toplamda bin 219 TL’yi aşmaması durumunda eşlere 65 yaş aylığının ödeneceği bildirildi.
 
BORÇLANMA BEDELLERİNDE ARTIŞ
 
Yurt dışı, doğum, askerlik gibi borçlanmalara konu prime esas kazanç sınırı asgari ücrete göre hesaplandığı için asgari ücret yükselince borçlanma bedellerinin de arttığı vurgulandı. Buna göre 2019'da askerlik, doğum ile yurt dışında geçen zamanların borçlandırılmasına ödenmesi gereken alt sınır kazanç tutarlarının her bir gün için alt sınır 27 TL 29 kuruş, üst sınırın da 204 TL 67 kuruş olduğu duyuruldu.
 
Ayrıca, brüt 2 bin 558 TL, net 2 bin 20 TL olarak hesaplanan asgari ücret kıdem ve ihbar tazminatlarının, idari para cezaları gibi daha birçok kalemi de doğrudan etkilediği hatırlatıldı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol