kapat ikonu

Yeni Araçlar Parmak İzi İle Çalışacak

ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde yeni üretilecek araçların parmak izi ile çalışmaları amaçlanıyor.

ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi tarafından yürütülen teknoloji çalışmalarında çeşitli yeniliklerin hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu süreç içerisinde yeni kimlik kartları ile araçlara entegre olan güvenliklerin geliştirilmesinin yanı sıra anlık ve uzaktan takip sistemleri üzerindeki projeler hakkında da önemli değerlendirmeler yapıldı. Bu süreç içerisinde TÜBİTAK tarafından projelerin sorunsuz bir şekilde desteklendiği ve en önemlisi desteklenmeye değer bulunduğu belirtildi.
 
Ar Ge çalışmaları hız kesmeden devam ederken proje kapsamında yetki verilen araçların sadece yine yetki verilen sürücüler tarafından kullanılabileceğine yönelik teknolojilerin kullanıldığı öğrenildi. Yeni teknolojik çalışmalarda parmak izi kullanılacak.
 
Araçlar Sadece Parmak İziyle Çalışacak
 
Sürücünün teknolojik çalışmalar sonrasında sadece kimlik bilgileri ile parmak izinin karşılaştırması yapılacak. Akıllı elektronik sistemlerin devreye girmesinin ardından araçlar sorunsuz bir şekilde çalışacak. Son derece önemli bir teknolojik çalışma olan bu süreç içerisinde çalışmalarda neredeyse sona gelindi. Teknolojinin özellikle yeni kimlik kartlarına entegre edilmesi açısından son derece olması bekleniyor. Projenin detayları hakkında bazı önemli açıklamalar yapıldı.
 
Yeni teknolojinin kullanılmaya başlanması halinde sürücü araca bindikten hemen sonra çipli olan kimlik kartını cihaza yerleştirecek. Ardından parmak izinin okutulması sağlanacak. Araç sürücü adına yetkilendirilmişse araç sorunsuz bir şekilde çalışacak. Ancak sürücünün kimlik bilgileri ve parmak izini okumaması halinde merkeze bir alarm sistemi kurulduğu için sinyaller gitmeye başlayacak. Araç üzerinde bulunan GPS sistemi ile birlikte olumsuz bir durum halinde aracın nerede olduğu kontrol edilebilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol