kapat ikonu

Yaz saati uygulaması sona eriyor

Geçen yıl hayata geçirilen sürekli yaz saati uygulamasının yapılan görüşmeler sonrasında sona ermesine karar verildi.

Geçen yıl hayata geçirilen sürekli yaz saati uygulamasının yapılan görüşmeler sonrasında sona ermesine karar verildi.
 
Geçen yıl Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar sonrasında saatlerin geri alınması engellenmiş ve kış saati uygulamasına geçmek yerine sürekli olarak yaz saati uygulamasında kalınmasının uygun olduğu ifade edilmişti. Bir yıl uygulanan sistem içerisinde bazı sorunlar meydana geldi.
 
Özellikle sabah saatlerinde havanın hala karanlık olmasından dolayı okul ve iş saatlerinde vatandaşların çeşitli sorunlarla karşılaştıkları tespit edilmişti. Ortaya çıkan şikayetlere çeşitli çözüm önerileri bulunmuştu ancak geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu tarafından yapılan ortak görüşmeler sonrasında yaz saati uygulamasının sona ermesine karar verildi.
 
Gün ışığından daha fazla yararlanmak adına gerçekleştirilen bu sistemin olumlu sonuçlar vermediği tespit edildi. Ancak her şeye rağmen alınan kararlar sonrasında bu yıl yaz saati uygulaması devam edecek. Bakanlar Kurulu yapmış olduğu açıklamalarda uygulamanın sona ereceği tarihi verdiler. 28 Ekim 2018 Pazar gününden itibaren saatler bir saat geri alınmış olacak. Her yıl sürmesi beklenen uygulamanın neden kaldırıldığı konusunda çeşitli tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Konu hakkında bazı fikirler öne sürülse de bazı kesimler durumdan memnun olduklarını dile getirdiler.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol