kapat ikonu

Yaz saati hakkında yeni açıklama

Enerji Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamaların ardından yaz saati uygulamasının tasarruf sağladığı öğrenildi.

Enerji Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamaların ardından yaz saati uygulamasının tasarruf sağladığı öğrenildi.
 
Yaz saati uygulaması uzun zamandır tartışılan konular arasında yer alıyordu. Özellikle uygulamanın ardından sabah karanlık olan hava öğrencilerin okula gitmesini engellerken işe giden vatandaşları da olumsuz bir şekilde etkilemeye başladı. Uygulamanın güneş enerjisinden ve ışığından daha fazla yararlanmak için gerçekleştiği ifade edilmesine rağmen zaman zaman gündeme gelen şikayetler dikkat çekti.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamaların ardından yaz saati uygulaması değerlendirildi. Özellikle enerji alanında büyük tasarruflara sebep olduğu ve bu sebepten dolayı şimdiye kadar toplam 540 milyon lira ile 800 milyon lira arasında tasarrufun sağlandığı dile getirildi.
 
Gelecek yıl uygulamanın tekrar gözden geçirilmesi bekleniyor ancak amaçlandığı üzere tasarrufların son derece önemli olduğu belirtildi. Türkiye'nin bu konuda en çok örnek aldığı ülkelerin başında İsveç geliyor. İsveç'in daha önceki yıllarda tasarruf sağlamak ve ekonomiye katkı sağlamak için bu konuda çalışmalar yapıldığı ve ciddi anlamda tasarruflar elde ettikleri belirlenmişti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol